AktualnościMiasto i region

O 9,7 mln zł może wzrosnąć w przyszłym roku koszt gazu dla Częstochowy.

Częstochowa otrzymała jedyną ofertę w przetargu nieograniczonym na kompleksowa dostawę obejmującą zakup i świadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego w postaci gazu ziemnego wysokometanowego typu E w roku 2023 dla 90 jednostek organizacyjnych i spółek Gminy Miasta Częstochowy na potrzeby eksploatacji budynków, lokali i obiektów użytkowych. Oferta została złożona przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. z Warszawy i opiewa na kwotę 16 mln 714,5 tys. zł. Jak mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM przedstawiona w ofercie kwota stanowi wzrost wydatków dla miasta o prawie 9,7 mln zł w porównaniu z obecnym rokiem.

– Tymczasem jedyna oferta w przetargu złożona przez państwową spółka PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. z Warszawy opiewa na kwotę 16 mln 714,5 tys. zł. Zakłada więc wzrost wydatków dla miasta o blisko 9,7 mln zł w stosunku do obecnego roku – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj. – Biorąc pod uwagę fakt, że podstawowa regulowana stawka dla jednostek wrażliwych będzie wynosić nieco ponad 20 groszy za kWh, stawka dla pozostałych jednostek i spółek miejskich korzystających z gazu, nieobjętych taryfą regulowaną wzrasta w złożonej ofercie spółki państwowej do kwoty ponad 1,18 zł za kWh, co stanowi 580% stawki z 2022 r. – dodaje.

– W obecnym roku miasto korzysta ze stawki 20,45 gr/kWh (cena jednostkowa bez akcyzy netto), podczas gdy w 2021 r. wynosiła 7,51 gr/kWh. Łączny koszt gazu wraz z dystrybucją dla jednostek miejskich w 2022 roku to ok. 7 mln zł (w latach 2019-2021 koszty paliwa gazowego wraz z dystrybucją oscylowały dla miasta w granicach 2,8-3,7 mln zł rocznie). W 2022 r. sama stawka stanowi już 272% stawki z 2021 r. (wzrost nastąpił więc o 172%, na obecny rok zamówiony został też nieco większy wolumen gazu, m.in. z uwagi na włączenie nowych jednostek) – mówi Włodzimierz Tutaj.

źródło: Studio Częstochowa/Dziennik Zachodni

Jeden komentarz do “O 9,7 mln zł może wzrosnąć w przyszłym roku koszt gazu dla Częstochowy.

Możliwość komentowania została wyłączona.