Aktualności

Nowe wideo z Putinem wznieca dyskusję o chorobie. „Czy mi się wydaje, czy Putin wygląda coraz gorzej z każdym dniem wojny?”

Czwartkowe spotkanie przywódcy Rosji Władimira Putina z Siergiejem Szojgu, ministrem obrony Federacji Rosyjskiej, odbiło się szerokim echem w mediach. Przyczyną tego była nie tylko zapowiedź Putina (jak się potem okazało – niespełniona) zaprzestania szturmu na kompleks Azowstal w Mariupolu. Uwagę ekspertów i internautów przykuł pewien szczegół nagrania rozmowy, które dostępne jest w internecie.

Istotne było bowiem nie tylko to, co Putin mówił, ale i to, jak wyglądał. Przez 12 minut spotkania z Szojgu Putin ani przez chwilę nie puścił rogu stołu, który trzymał dłonią. Widać to na nagraniu, które udostępniło Radio Swoboda.

Jak zwróciła uwagę Louise Mensch, dziennikarka i była deputowana brytyjskiego parlamentu, Putin, trzymając się stołu, prawdopodobnie chciał ukryć drżenie swoich rąk, jednak nie udało mu się ukryć drżenia jego stóp. Widać to szczególnie na przyspieszonym nagraniu. Dziennikarka zwraca uwagę, że już wcześniej pisała o tym, że Putin może przechodzić chorobę Parkinsona.

„Zapada się w krzesło, kurczowo trzyma stół” – napisała dziennikarka CNN Frida Ghitis, komentując to, jak Putin wyglądał na nagraniu.

„Czy to tylko ja mam wrażenie, że z każdym dniem wojny jest coraz gorzej, jeśli chodzi o to, jak Putin wygląda? Widzę drastyczną różnicę między chwilą obecną a końcem lutego” – napisał reporter ukraińskiego portalu The Kiev Independent, Illia Ponomarenko.

W maju 2021 r. prof. Walerij Sołowiej, politolog, spekulował o możliwym odejściu Putina od władzy właśnie w związku z jego problemami zdrowotnymi. „Istnieją spekulacje na temat nowotworu” – mówił Sołowiej. Jak zaznaczał, pojawiały się również informacje o możliwej chorobie Parkinsona. Putin w związku z tym miał brać sterydy, co mogłoby wyjaśnić widoczne zmiany wagi Władimira Putina.

Prof. Bas Bloem w 2015 r. mówił również, że choroba Parkinsona jest w przypadku Putina bardzo prawdopodobna. Analizując nagrania, na których widać przywódcę Rosji, stwierdził, że widoczny jest u niego tzw. chód rewolwerowca. Zespół, który badał nagrania, na których widać chód Putina, zauważył, że ruch jego prawej ręki jest ograniczony. Jego lewa ręka porusza się normalnie i swobodnie, prawa zaś często sztywno trzyma się blisko ciała.

Władimir Putin przeszedł co najmniej dwie operacje, w okolicach kręgosłupa. Od lat towarzyszy mu grupa kilku, a niekiedy nawet kilkunastu lekarzy. „Jednym z niemalże stałych towarzyszy rosyjskiego przywódcy jest lekarz Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie Jewgienij Seliwanow” — czytamy w raporcie niezależnego rosyjskiego portalu Projekt. Według jego autorów tematem rozprawy doktorskiej Seliwanowa było diagnozowanie i leczenie chirurgiczne osób starszych chorujących na nowotwór tarczycy. Centralny Szpital Kliniczny nazywany jest często „kliniką kremlowską”.

fot.: PAP