AktualnościKulturaMiasto i region

„Notatki z teraźniejszości” i „Ogrody. Rekonstrukcja”. Nowe wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki

To tytuły dwóch ekspozycji, których wernisaże w czwartek 17 lutego odbyły się w Miejskiej Galerii Sztuki. Autorem pierwszej jest grafik, rysownik, plakacista Tomasz Pietrek, drugiej – malarka Marlena Promna.

Tomasz Pietrek jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, od 2019 roku doktor habilitowany, a od 2020 profesor macierzystej uczelni. Prowadzi Pracownię Plakatu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem, plakatem, projektowaniem graficznym. Brał udział w ponad 180 wystawach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zrealizował liczne opracowania graficzne dla instytucji kultury, publikacje, plakaty. Od 10 lat redaktor artystyczny Pisma Artystycznego FORMAT.  Jego prace zaprezentowane na wystawie „Notatki z teraźniejszości” nawiązują do napomnienia o nieuchronnym, śmiertelnym losie,  rozczarowania marnością świata, jego przemijaniem. Dzieła celowo eksploatują elementy przedstawieniowe i nie przedstawieniowe, obiektywizm i emocjonalny subiektywizm.

Marlena Promna jest absolwentką Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk pięknych. Jest autorką ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, realizacji malarstwa w architekturze oraz uczestniczką licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się również koordynacją międzynarodowych projektów badawczych, warsztatów i wystaw.
 Permanentną cechą mojej twórczości stanowi synteza i materia malarska. Łączy ona różnorodne, często skrajne obszary moich malarskich eksploracji. Istotne dla mnie jest poruszanie się między odmiennymi sposobami obrazowania, co podyktowane jest chęcią stworzenia jak najlepszego zapisu interesującej mnie treści. Swoje wypowiedzi lokuję w obszarze „pomiędzy” geometrią a bioformą, abstrakcją i figuracją, metaforą a dosłownością. W latach 2016 -2020 zrealizowałam serię pięciu projektów artystyczno-badawczych związanych z analizą semantyczną i strukturalną ogrodu. Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zaprezentuję wyniki swoich doświadczeń – mówi Marlena Promna.

Obie ekspozycje będą do obejrzenia w Miejskiej Galerii Sztuki do 3 kwietnia.  

źródło: UM Częstochowa