AktualnościKultura

Nancy Zhou, koncert z cyklu „Wielcy skrzypkowie”

Koncerty z cyklu „Wielcy skrzypkowie” to występy, na które zapraszani są najwybitniejsi artyści. Należy do nich Nancy Zhou, która techniczną wirtuozerię łączy z umiejętnością oddawania emocji w muzyce. Urodzona w Teksasie w rodzinie chińskich imigrantów, zaczęła grać na skrzypcach w wieku 4 lat. Publicznie zadebiutowała w wieku 13 lat z rodzinną orkiestrą San Antonio Symphony, a następnie współpracowała m.in. z Królewską Orkiestrą Filharmonii Sztokholmskiej, Orkiestrą Symfoniczną Radia Fińskiego, Filharmonią Petersburską, Monachijską Orkiestrą Symfoniczną, Szanghajską Orkiestrą Symfoniczną, Kansas City Symphony, San Diego Symphony, Padewską Orkiestrą Kameralną. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Jaap van Zweden, Sakari Oramo, Eun Sun Kim, Christoph Poppen, Jean-Jacques Kantorow, Michael Stern, Darrell Ang, Jurjen Hempel, Muhai Tang, Sebastian Lang-Lessing, Guy Braunstein i Ken-David Masur.

Sławę przyniosło jej wygranie Konkursu Skrzypcowego im. Isaaca Sterna w Szanghaju w 2018 roku. Poza karierą solową, Nancy Zhou interesuje się muzyką kameralną i chętnie udziela wskazówek młodym muzykom. Jako współpracownik występowała m.in. na Verbier Festival, Ravinia Festival, Tongyeong Music Festival, Festpiele Mecklenburg-Vorpommern, Festival de Coimbra, Marvão Festival, z nadchodzącymi występami na Paganini Genova Festival. Jest regularnym gościnnym pedagogiem na Tajwanie, prowadząc kursy mistrzowskie w różnych instytucjach i udzielając prywatnych lekcji. Od wiosny 2020 roku skupia się na prowadzeniu prywatnego studia online, gdzie uczy studentów z całego świata.


Podczas koncertu usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 i Suitę „Jezioro łabędzie” op. 20a Piotra Czajkowskiego. Artystka wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka.