AktualnościMiasto i region

Na skrzyżowaniu ul. Nowowiejskiego i ul. Focha będzie nowa organizacja ruchu

Jeden pas ruchu na ul. Nowowiejskiego, służący do jazdy na wprost, zostanie zlikwidowany. Rozwiązanie zastosowane tuż przed skrzyżowaniem z ul. Focha ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa pieszych w tej okolicy.

Ciąg u.l. Nowowiejskiego i Dąbrowskiego oraz ul. Śląskiej i Kilińskiego jest niezwykle oblegany przez kierowców. A, że nawierzchnia tych odcinków jest w dobrym stanie, to niektórzy kierowcy mocniej dociskają pedał gazu. Na nic się zdają światła i znaki. W efekcie na tych ulicach – szczególnie w rejonie skrzyżowań – często dochodzi do kolizji, a także wypadków. Najtragiczniejsze w skutkach są oczywiście te z udziałem pieszych.

Do jednego z nich doszło w tym miejscu całkiem niedawno. 85-letnia mieszkanka Częstochowy przechodziła przez wyznaczone przejście dla pieszych, w którego połowie została potrącona przez samochód prowadzony przez 74-letniego obywatela Francji.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie postanowił, więc w inny sposób zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu. W efekcie na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiego oraz Focha zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Na miejscu już pracują drogowcy – kierowcy muszą, więc liczyć się z utrudnieniami w obrębie tego skrzyżowania.

Zmiany w organizacji ruchu na krzyżówce Nowowiejskiego/Focha polegać będą na likwidacji jednego pasa ruchu do jazdy na wprost w ul. Nowowiejskiego. Poza tym kierowcy będą musieli zmniejszyć prędkość, bo tor jazdy będzie odgięty.

– Po zmianach ruch odbywać się będzie z dwóch pasów ruchu przedzielonych azylem dla pieszych. Wprowadzona zmiana znacząco powinno poprawić bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu – twierdzi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. – Nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać, gdy drogowcy skończą prace związane między innymi z oznakowaniem poziomym dróg. Nastąpi to w ciągu najbliższych dni, dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w tym miejscu – dodaje.

Warto przy tym podkreślić, że z uwagi na  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. (w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach) w obrębie tego skrzyżowania nie można zastosować progu zwalniającego.

fot.: UM Częstochowa