AktualnościMiasto i region

Na Placu Biegańskiego zainaugurowano akcję „Bezpieczna kobieta”

We wtorek 8 marca na Placu Biegańskiego w Częstochowie Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn, wspólnie ze swoim zastępcą mł. insp. Mariuszem Strzeleckim, prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem, dyrektorem Miejskiego Szpitala Zespolonego doktor Wojciechem Koniecznym i prezesem ZGM TBS Pawłem Koniecznym zainaugurował akcję „Bezpieczna kobieta” pod hasłem „Bądźmy silne i bezpieczne”. Celem działań jest promocja bezpiecznych postaw wśród mieszkanek miasta.

Z okazji Dnia Kobiet dzisiaj na Placu Biegańskiego zamiast symbolicznego kwiatka mieszkanki Częstochowy otrzymały bezpłatny poradnik o tym, jak być bezpieczną w domu, w podróży, w Internecie czy na spacerze. To efekt kampanii profilaktyczno-edukacyjnej zainicjowanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie, prowadzonej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Urzędem Miasta Częstochowy, Miejskim Szpitalem Zespolonym i Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki”. Broszura informacyjna powstała z myślą o kobietach i dla kobiet, by wiedziały jak się zachować w sytuacji zagrożenia ich bezpieczeństwa oraz jak zadbać o swoje zdrowie.

– Kobiety mają prawo być bezpieczne – od przemocy, od chorób, bezpieczne w domu, na ulicy czy w czasie działalności publicznej. We wszystkich sytuacjach. Tego wszystkim kobietom w obecnym trudnym czasie życzymy, kierując do nich przekaz akcji „Bezpieczna Kobieta”, która ma edukować, uświadamiać, a także pokazywać różne możliwości wsparcia w trudnych chwilach  – mówił podczas inauguracji prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2021 roku 4586 kobiet padło ofiarą przestępstwa co stanowiło 45,5% wszystkich pokrzywdzonych mieszkańców miasta i powiatu. Kobiety najczęściej padały ofiarą przestępstwa zgwałcenia (92%), znęcania się (65,9%) i gróźb karalnych (51,2%) – warte podkreślenia jest to, że na 495 osób dotkniętych przemocą domową, ponad 400 to kobiety.

W ramach akcji „Bezpieczna kobieta” memami ilustratorki Marty Frej w formie banerów ozdobiono też autobusy MPK, które przez cały marzec będą jeździły po Częstochowie i będą miały za zadanie zwracać uwagę pasażerów MPK oraz przechodniów. Dodatkowo w lokalnych stacjach radiowych można usłyszeć spot towarzyszący kampanii.

Autorzy nie zapomnieli w nim o aktualnej dramatycznej sytuacji na Ukrainie, kierując swój apel do częstochowianek z prośbą o wsparcie Ukrainek przybywających do Polski: „Wspierajcie ukraińskie kobiety w czasie trudnej walki o wolność”. Cała akcja odbywa w ramach programu ZGM „TBS” „Bezpieczna Częstochowa”, który miejska spółka realizuje od 2018 roku.

W inauguracji wzięli udział Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn oraz jego zastępca mł. insp. Mariusz Strzelecki, prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk ze swoim zastępcą Jarosławem Marszałkiem, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie Paweł Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego doktor Wojciech Konieczny, aspirant Ewelina Stępień-Hajda z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie Mariusz Sikora, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowy Dariusz Kapinos, zastępca Przewodniczącego Komisji Zdrowia Rady Miasta Częstochowy Ewa Lewandowska i prezes Częstochowskich Amazonek Elżbieta Markowska.

źródło: KMP Częstochowa/UM Częstochowa