AktualnościMiasto i region

Na Jasnej Górze wystąpił Narodowy Zespół Pieśni i Tańca z Kijowa

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na Jasnej Górze wystąpił Narodowy Zespół Pieśni i Tańca z Kijowa. Jak przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry, to już trzeci występ ukraińskich artystów na Jasnej Górze.

– Ten koncert jest wyjątkowy. Przyjechaliśmy bowiem też podziękować Polakom za pomoc, której udzielają Ukrainie – podkreślił Mieczysław Durkalec, producent koncertu i przedstawiciel chóru na Polskę.

Jak zapewnił producent koncertu, przesłanie wydarzenia jest o wiele głębsze niż sam przekaz kultury i sztuki ukraińskiej. – Ja osobiście też udzielam pomocy, goszczę w domu 2 rodziny ukraińskie, łącznie 7 osób. A takich polskich rodzin są tysiące. Ukraińcy to wiedzą i są bardzo wdzięczni. To jest element, który zburzył jakieś bariery i miejmy nadzieję, że będzie podstawą przyjaźni na wieki – powiedział p. Durkalec.

– W repertuarze zespołu [oprócz pieśni sakralnych (w tym maryjnych), a nawet ulubionej pieśni Jana Pała II pt. Barka – przyp. red.] jest już też kilka utworów polskich wykonanych naprawdę bardzo dobrze, profesjonalnie i poprawnie w sensie językowym – zauważył producent koncertu.

Zespół Pieśni i Tańca został utworzony w 1943 r. w Charkowie przez Grigorija G. Wieriowkę dla podtrzymania ducha ukraińskiej armii walczącej z armią hitlerowskich Niemiec na ukraińskim froncie.

Zespół w składzie: chór, orkiestra i balet szybko stał się reprezentacyjnym zespołem Ukrainy, znanym na terenie ZSRR i w świecie. W 1997 r. uzyskał status narodowego. Jest laureatem wielu prestiżowych i międzynarodowych nagród. Wykonuje pieśni patriotyczne i ludowe Ukrainy oraz wielu narodów świata, a także klasykę światową.

– Zawsze z wielką przyjemnością przyjeżdżamy śpiewać na chwałę Boga w tym szczególnym miejscu – dodał Mieczysław Durkalec.

To dla Narodowego Chóru Ukrainy już trzeci występ na Jasnej Górze. Zespół śpiewał tu m.in. w 2018 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Zabrzmiał wtedy Akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy z modlitwą o pokój dla Ukrainy.

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry