AktualnościMiasto i region

Msza żałobna abp Stanisława Nowaka

W piątek 17 grudnia 2021r. W bazylice jasnogórskiej odprawiono mszę żałobną, rozpoczynającą dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego arcybiskupa seniora archidiecezji częstochowskiej Stanisława Nowaka. Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Nawiązując do biskupiej dewizy zmarłego, abp Depo powiedział:

„To hasło biskupiej posługi, wybrane jesienią 1984 r., można uznać za klucz do zrozumienia przesłania, jakie płynie z życia arcybiskupa Stanisława. Jego ziemskie ciało, które złożymy w dniu jutrzejszym w krypcie archikatedralnej jako zasiew nieśmiertelności, odbywa dziś ostatnią pielgrzymią drogę z jasnogórskiej bazyliki i bliskości kaplicy Cudownego Obrazu. Ta droga przez wiele lat posługi arcybiskupiej była omadlana modlitwą pełną nadziei, radosnym współuczestnictwem kapłanów i wiernych, ale również była wypełniona niepokojem biskupiego serca i cierpieniem: Iuxta crucem Tecum stare” 

Po mszy świętej na Jasnej Górze trumna z ciałem zmarłego arcybiskupa Stanisława Nowaka została w kondukcie przeniesiona aleją Najświętszej Maryi Panny do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie w sobotę 18 grudnia zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa, po której ciało arcybiskupa Nowaka złożone zostanie w Krypcie Biskupów Częstochowskich w podziemiach Archikatedry.