AktualnościMiasto i region

Modernizacja al. Wojska Polskiego zakończy się w przyszłym roku

Konsorcjum firm NDI dokończy modernizację al. Wojska Polskiego w Częstochowie. 13 września Miejski Zarząd Dróg podpisał w tej sprawie umowę. Dokończenie „gierkówki” będzie kosztować 359 mln zł, a prace mają potrwać rok. We wzorze podpisanej umowy widnieje zapis, że strony mają świadomość terminów wynikających z tego, że „przedmiotowe zadanie jest dofinansowane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych z następującymi nieprzekraczalnymi terminami: rzeczowa realizacja projektu – do 30 listopada 2023 roku, kwalifikowanie wydatków – do 31 grudnia 2023 roku”.

– Przed nami ogromne logistyczne wyzwanie, bo na realizację kontraktu mamy czas do końca przyszłego roku, tymczasem zakres prac jest bardzo duży. Ale to też nasza kolejna inwestycja, którą będziemy realizować w Częstochowie i mamy nadzieję, że dobry kontakt z Inwestorem jak i Zamawiającym pomoże nam w sprawnej realizacji tego ważnego projektu – powiedziała Małgorzata Winiarek–Gajewska, prezes zarządu grupy NDI S.A. i dodała – Aleja Wojska Polskiego to kluczowa arteria miasta, musimy dokonać wielu uzgodnień zatem czas oraz sprawne ich procedowanie będą odgrywać w tej realizacji decydującą rolę. Aktualnie kończymy nasz inny wymagający projekt czyli kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, który był nie mniej wyczekiwanym, obserwowanym i skomplikowanym logistycznie zadaniem. Udało się go zrealizować zgodnie z założeniami i chcielibyśmy móc pod koniec przyszłego roku tym samym pochwalić się w Częstochowie.

Jeżeli wykonawca nie rozliczy zadania do końca 2023 roku, miasto będzie musiało zwrócić dotację w wysokości 160 mln zł do kasy UE.

– Dla nas to koniec skomplikowanego czasu wypełnienia licznych procedur, po którym przychodzi czas na wyzwania w terenie. Priorytetem jest oddanie do użytku z końcem przyszłego roku nowego kręgosłupa komunikacyjnego naszego miasta. Efekt końcowy ma zrekompensować niedogodności, z którymi mieszkańcy mierzyli się do tej pory i zmierzą się przez kolejne miesiące – mówi dyrektor zarządu dróg Joanna Holi – Sosnowska.