AktualnościKulturaMiasto i region

Miejski Dom Kultury otrzymał swój sztandar

Dla Miejskiego Domu Kultury to historyczne wydarzenie. W czwartek 10 lutego prezydent Częstochowy podczas specjalnej uroczystości przekazał MDK-owi sztandar. Odebrał go Paweł Musiał, dyrektor instytucji działającej przy ul. Łukasińskiego.

Uroczyste nadanie sztandaru było również okazją do wręczenia medali osobom zasłużonym dla Miejskiego Domu Kultury oraz do zaprezentowania możliwości technologicznych, jakimi obecnie dysponuje placówka. O artystyczną oprawę zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” oraz uczestnicy zajęć wokalnych organizowanych przez MDK.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w swoim przemówieniu nawiązał do historii dzielnicy, w której został założony Miejski Dom Kultury.
– To miejsce, jak i cały Raków, zawdzięcza swój rozwój wybudowanej końcem XIX wieku Hucie – mówił prezydent w czasie gali. – W rejonie dzisiejszych ulic Okrzei, Limanowskiego i Łukasińskiego powstała kolonia fabryczna, gdzie Bernard Hantke postawił swój pałac. Dziś siedziba MDK. Tak się składa, że postać właściciela pałacyku i założyciela Huty znów zostaje przywołana, wcześniej dzięki symbolicznemu wpisaniu w logo, a w efekcie znalazła się na samym sztandarze. Postać z melonikiem to piękne nawiązanie do tradycji tego miejsca, które poza parkiem może cieszyć się tym, że z biegiem lat dom kultury wzbogacił się o krytą pływalnię i dużą salę widowiskową. To połączenie zabytkowej architektury, zieleni i współczesnych rozwiązań dotyczących zarówno oferty rekreacyjnej, jak i estradowej, stanowi o wyjątkowości tej lokalizacji.

Opis sztandaru
– awers:
Płatem sztandaru jest tkanina (biała satyna) w kształcie kwadratu o  wymiarach 100 x 100 cm. W centrum płata sztandaru znajduje się logo Miejskiego Domu Kultury z haftem wypukłym dającym wrażenie trójwymiarowości. Logo MDK to tzw. „Pan Kulturalny” nawiązujące do Bernarda Hantkego. Żółto-niebieskie okulary nawiązują do barw miasta.
– rewers:
Płatem sztandaru jest tkanina o wymiarach 100x100cm w kolorach białym (srebrnym), żółtym (złotym) i błękitnym, stanowiących chorągiew (flagę) miasta Częstochowy. W części centralnej wyhaftowano herb miasta Częstochowy. Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami z trzech stron nieprzylegających do drzewca.
Głowica sztandaru jest wykonana z białego metalu i składa się z Godła RP na podstawie złotej i stanowi zwieńczenie drzewca sztandarowego.

źródło: UM Częstochowa