AktualnościMiasto i region

Miasto stara się o dofinansowanie na utylizację bomby ekologicznej przy ul. Filomatów

W Częstochowie przy ul Filomatów od lat znajduje się hala wypełniona chemikaliami. Koszty pozbycia się tej bomby ekologicznej przekraczają możliwości finansowe miasta, które chce pozyskać na ten cel 25 mln złotych.

To zaledwie część kosztów zadania, będącego efektem działań mafii odpadowej, których skutki są widoczne w wielu polskich miastach i gminach – przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM. Przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska badania wykazały, że wśród chemikaliów znajdują się alkohole alifatyczne, ketony i ich pochodne, węglowodory aromatyczne, w tym ksyleny, węglowodory alifatyczne, kwasy karboksylowe, estry i etery alifatyczne, aceton i etylobenzen. Wszczęte w tej sprawie śledztwo doprowadza do kolejnych zatrzymań osób z „mafii śmieciowej”. Złoczyńcy wynajmowali hale magazynowe i składali w nich odpady o łącznej wadze ponad 4500 ton, a następnie znikali. Za wynajęcie hal nie płacili czynszu.

Władze miasta złożyły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Koszt utylizacji chemikaliów jest szacowany na 68 mln złotych. W przypadku otrzymania dofinansowania miasto może ubiegać się o dodatkowe środki.

-Dodatkowo miasto, w przypadku otrzymania dofinansowania z NFOŚiGW, będzie mogło aplikować także o kolejne środki, tym razem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – w wysokości do 15% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia. Efektem ekologicznym będzie realizowane etapami, sukcesywne usuwanie niebezpiecznych odpadów, a tym samym zniwelowanie zagrożenia dla środowiska – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj.

Informacja o złożeniu wniosku do NFOŚiGW została przekazana przez prezydenta Matyjaszczyka częstochowskim parlamentarzystom, z prośbą o wsparcie starań miasta.