AktualnościMiasto i region

Miasto podpisało umowę na przebudowę stadionu Skry

Miasto podpisało umowę na przebudowę stadionu Skry z firmą Interhall. Prace wartości 5,2 mln zł związane m.in. z podgrzaniem i wymianą płyty boiska oraz wzmocnieniem oświetlenia pozwolą drużynie na grę w I lidze na obiekcie przy ul. Loretańskiej.

Przedmiotem podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych mających na celu modernizację infrastruktury sportowej na stadionie Skry przy ulicy Loretańskiej w Częstochowie. Prace mają umożliwić Skrze spełnienie kryteriów licencyjnych 1. Ligi. Obecnie częstochowianie mają warunkową zgodę Polskiego Związku Piłki Nożnej na grę w tej klasie, rozgrywając mecze w roli gospodarza na wynajmowanym obiekcie (obecnie w Bełchatowie).
Jeżeli inwestycja zakończy się zgodnie z planowanym terminem, w rundzie wiosennej Skra będzie mogła wreszcie wrócić na użytkowany przez siebie miejski obiekt (finalizacja prac ma nastąpić 7 lutego 2023 r.).

W ramach robót budowlanych zaplanowano wymianę nawierzchni boiska z trawy syntetycznej. Dolna warstwa podbudowy obecnej, wyeksploatowanej murawy będzie wykorzystana przy budowie nowej. Sztuczna nawierzchnia o wysokich parametrach technicznych, zapewniających wysoką żywotność, powstanie w technologii dopasowanej do technologii podgrzewania płyty. Po inwestycji zniknie problem z prawidłowym odwodnieniem boiska – w celu naprawy systemu odwodnienia będzie wykonana od podstaw górna warstwa podbudowy.
Do podgrzewania płyty boiska zaproponowano przewody grzejne zasilane jednostronnie z zewnętrznego źródła.
Z uwagi na konieczność nieznacznego przesunięciu pola gry względem istniejącego, przewiduje się częściową wymianę obrzeży betonowych.

W celu spełniania wymogów I ligi piłkarskiej, przebudowane zostanie oświetlenie, aby uzyskać 1400 lx, zgodnie z parametrami określonymi w podręczniku licencyjnym PZPN.
Poza tym w ramach zadania m.in. w nowy sposób zostanie zorganizowany teren wokół stadionu, wydzielone zostaną parkingi dla obsługi zawodów, planowana jest też wymiana ogrodzenia.

Inwestycja wartości 5,2 mln zł zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych (wartość wsparcia z tego źródła to 5 mln zł – jest efektem wniosku złożonego przez Częstochowę) oraz środków własnych miasta.

Wyłonionym w przetargu wykonawcą zadania jest katowicka firma INTERHALL.

Obecnie na obiekcie Skry realizowane są prace związane z rozbudową i przebudową budynku zaplecza sportowo-socjalnego. To efekt projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego, który zyskał poparcie głosujących.

Przypomnijmy, że częstochowska Skra awansowała do Fortuna 1. Ligi w czerwcu 2021 r.  Dzięki temu sukcesowi Częstochowa jest jednym z nielicznych miast w Polsce, których dwie piłkarskie ekipy grają w dwóch najwyższych krajowych klasach rozgrywkowych – drugim klubem jest będący obecnie liderem Ekstraklasy RKS Raków.

źródło: czestochowa.pl