AktualnościMiasto i region

Miasto Częstochowa ogłasza wstępny nabór do programu „Ciepłe Mieszkanie”

Miasto Częstochowa ogłasza wstępny nabór do programu „Ciepłe Mieszkanie” dla mieszkańców zainteresowanych dofinansowaniem obejmującym wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Osoby wyrażające wolę skorzystania z programu proszone są o złożenie ankiety w kancelarii Urzędu Miasta. To pozwoli dobrze przygotować się do rozdziału środków z NFOŚiGW.  
Nabór potrwa od 6 do 21 października 2022 r.

„Ciepłe Mieszkanie” to program ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

W ramach dofinansowania mieszkaniec, który jest właścicielem mieszkania może wymienić nieekologiczny kocioł węglowy tzw. „kopciuch” na nowe źródło ciepła lub podłączyć lokal mieszkalny do efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo można poprawić efektywność energetyczną w lokalu mieszkalnym poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwi wejściowych – jest ona możliwa tylko przy wymianie pieca węglowego – czyli  „kopciucha”. Można również otrzymać dofinansowanie na zamontowanie nowej instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jak również rozliczyć dokumentacje projektową.
Dofinansowanie nie może być udzielone, gdy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego istnieją techniczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Beneficjentami programu „Ciepłe Mieszkanie” mogą być wyłącznie osoby spełniające poniższe kryteria:
– podstawowy poziom dofinansowania – dochód roczny właściciela/współwłaściciela nie może przekroczyć kwoty 120.000 zł; wówczas dofinansowanie wynosi nie więcej niż 17.500 zł na jeden lokal mieszkalny,
– podwyższony poziom dofinansowania – właściciel/współwłaściciel musi spełniać kryterium socjalne tj. miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać: – w gospodarstwie jednoosobowym kwoty (2 342 zł),  – w gospodarstwie wieloosobowym kwoty (1 673 zł); dofinansowanie wówczas wynosi nie więcej niż 26 900 zł na jeden lokal mieszkalny,
– najwyższy poziom dofinansowania – miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać: – w gospodarstwie jednoosobowym kwoty (1 260 zł),  – w gospodarstwie wieloosobowym kwoty (900 zł); dofinansowanie  wówczas wynosi nie więcej niż 39 900 zł na jeden lokal mieszkalny.
Regulamin  Programu dostępny na stronie 

Poniżej ankieta w załączniku

 Ankieta-Ciepłe-Mieszkanie.docx

źródło: czestochowa.pl