Manifestacja Strajku Kobiet w Częstochowie
Dokładnie rok temu – 22 października 2020 roku – Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem mgr Julii Przyłębskiej orzekł, że przerywanie ciąży w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka w łonie matki – do tej pory uznawane za legalne – jest niezgodne z polskim prawem. Analizując art. 38 Konstytucji RP, sędziowie Trybunału doszli do wniosku, że wskazuje on na niezbywalną i przyrodzoną godność dziecka nienarodzonego. Podtrzymali tym samym stanowisko wyrażone w historycznym orzeczeniu z dnia 28 maja 1997 r., sygn. akt K 26/96, że życie ludzkie powinno być chronione w każdej fazie jego rozwoju.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego spotkał się z falą krytyki ze strony tych kobiet, które nie zgodziły się z jego postanowieniem. Wiele z nich argumentowało, że nie chce ponosić ryzyka związanego z możliwością urodzenia dziecka niepełnosprawnego lub martwego. Strajk przyciągnął także osoby niezadowolone z sytuacji gospodarczej w kraju, będącej efektem wprowadzenia restrykcji pandemicznych. Na manifestacjach dość licznie pojawiała się młodzież, dla której często była to po prostu jedna z nielicznych okazji do spędzenia czasu w gronie rówieśników.
Dziś – 22 października 2022 roku kobiety gromadzą się ponownie, aby protestować przeciwko werdyktowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W Częstochowie spotykają się o 17:00 na Placu Biegańskiego pod przewrotnie brzmiącym hasłem „Bronimy życia”. Chcą w ten sposób pokazać, że nie zapomniały o ogłoszonej przed rokiem decyzji TK i nadal są jej przeciwne.