AktualnościKultura

„Mały Oświęcim”, spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim

Klub Inteligencji Katolickiej, działający przy parafii p. w. św. Jakuba, zaprasza na spotkanie z dziennikarzem i publicystą Błażejem Torańskim.

Błażej Torański, autor literatury faktu, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przyrodni brat słynnej dziennikarki Teresy Torańskiej. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie udzielał się w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Był dziennikarzem „Prawa i Życia”, „Wprost” oraz „Rzeczpospolitej”. Pisał również dla tygodnika „Do Rzeczy”, „Gazety Bankowej”, czasopisma literackiego „Odra”, tygodnika katolickiego „Niedziela” i „Tygodnika Solidarność”. Jest czynnym współpracownikiem „Forum Dziennikarzy” i portalu sdp.pl. Do jego zamiłowań należą literatura, malarstwo i podróże. W 2017 roku został uhonorowany nagrodą SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach „Do Rzeczy” i „Odry”.

„Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” to jego trzecia książka. Napisał ją wraz z kulturoznawczynią Jolantą Sowińską-Gogacz. Pozycja opowiada o jedynym niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci, mieszczącym się przy ul. Przemysłowej w Łodzi i w zasadzie przemilczanym. Bite, głodzone i polewane zimną wodą dzieci zmuszano tam do pracy ponad ludzką wytrzymałość. Niektóre z ofiar wciąż żyją. Dotknięte traumą, z której nie da się wyleczyć, opowiadają o tym, co działo się w obozie.

Spotkanie odbędzie się 17 listopada w kościele p. w. św. Jakuba przy ul. Kilińskiego 8 w Częstochowie, po Mszy Świętej o godz. 18:30.