3-4
Od kilku tygodni Teatr From Poland zaprasza miłośników sztuki na spektakle. W miniony piątek mogliśmy zobaczyć "Konopielkę" w obsadzie lubelskiego artysty Jerzego Kałdusia, a w sobotni wieczór zagrał zespół "Poker Haus".
W dzielnicy Stare Miasto odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Czytania w bramie” dla małych mieszkańców Starego Miasta. Tym razem wybór padł na książkę autorstwa Grzegorza Kasdepke.
Częstochowscy muzycy włączyli się do akcji charytatywnej na rzecz pomocy 4-letniemu Alanowi. Zainspirowani ekipą rowerzystów, którzy wyprawą do Gdańska nagłośnili zbiórkę na leczenie chłopca, zorganizowali Jam Session w kręgielni Scout.
Świadkowie zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach w latach 1939-47 modlili się na Jasnej Górze podczas Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian. Coroczne spotkanie w jasnogórskim sanktuarium jest troską o dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.
To będzie pierwszy quest w Częstochowie. Edukacyjna gra terenowa ma na celu przybliżenie mieszkańcom historii regionu, a także lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Mapa wyprawy dostępna będzie w internecie oraz w specjalnej aplikacji mobilnej.
10-12
Scena muzyczna "Zygmunt" wznowiła działalność. Pierwszy koncert po pandemicznej przerwie odbył się w sobotę 11 lipca, a wykonawcą był zespół NNAB(Nie nam a Bogu).
Różne gatunki ryb i roślin akwarystycznych ozdobiły wnętrze częstochowskich „Jagiellończyków”. Centrum usługowo-handlowe wraz ze sklepem zoologicznym Ryś zorganizowali pierwszą Giełdę Ryb i Roślin, gdzie oprócz sprzedaży zwierząt, akwaryści uczyli w jaki sposób je hodować.
Na Jasnej Górze odbyła się 29. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Słuchacze toruńskiej rozgłośni, widzowie Telewizji Trwam oraz sympatycy dzieł powstałych wokół radia wypraszali u Matki Bożej opiekę oraz potrzebne łaski na kolejne lata życia. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa „Wszystko postawiłem na Maryję”.

12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. O urząd głowy państwa ubiegali się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Głosować można było w formie tradycyjnej oraz korespondencyjnej. Niektórzy mogli wejść do lokalu wyborczego bez kolejki.
Za nami kolejny mecz speedrowerowej ekstraligi. Na torze przy ul. Starzyńskiego w ramach 4. kolejki odbyły się Derby Ziemi Częstochowskiej. Lwy Avia podjęły Victorię Poczesna, wygrywając 89 do 60.
17-19
To był ostatni mecz na Lorecie w tym sezonie i walka o ogromną stawkę. W pierwszej połowie przeciwnik częstochowian prowadził 1:0. Niedługo po rozpoczęciu drugiej części spotkania, Skrzaty strzeliły gola, wyrównując wynik. Po kilkunastu minutach padł kolejny gol i wydawało się, że to Skra wygra spotkanie. W 90 minucie meczu doszło jednak do niespodziewanej sytuacji – rzutu karnego dla drużyny Pogoń Siedlce, przez co mecz zakończył się wynikiem 2:2.
Miejska Galeria Sztuki zaprezentowała dwie różne wystawy  w czasie epidemii. Pierwsza z wystaw o tytule „Między malarstwem a scenografią. W poszukiwaniu  subiektywnej dramaturgii” jest zapisem emocji, przeżyć oraz intelektualnych doznań autorki Małgorzaty Komorowskiej. Druga z prezentowanych wystaw to „Transfiguracje. Naturakultura. Kim jestem, jak jestem w czasach zarazy?”
To już druga edycja programu, w którym uczestnicy mogą zmienić swoje życie. Podjęcie takiego wyzwania nie jest proste, jednak przy wsparciu trenerów i dietetyka, trudności łatwiej pokonać. W tegorocznej edycji programu wzięło udział czworo uczestników. Korzystali z zabiegów oraz wielu różnych zajęć, które pomogły im przywrócić w sobie balans w sferze psychicznej i fizycznej.
24-26
Monodram „Dobra zwrotka” zakończył akcję na rzecz ratowania Teatru from Poland. Spektakl przygotowany przez Pawła Zieglera i Jarosława Filipskiego, odnosi się do 2018 roku i obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Monodram otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskim Finale Monodramów w Słupsku, gdzie zaproszonych zostało piętnastu najlepszych młodych monodramistów z kraju, którzy wygrali etapy wojewódzkie.
Po kilku miesiącach przerwy życie kulturalne Częstochowy powoli wraca do normy. Na Placu Biegańskiego, w kafejce Plan B, dla publiczności zagrał zespół AllDęte. Artyści zaprezentowali covery wielkich hitów muzycznych oraz własne kompozycje z niedawno wydanej, pierwszej płyty. Mówią o sobie: młodzi, ambitni i czarujący. Grupę ośmiorga muzyków tworzą artyści, których połączyła wspólna pasja do muzyki.
W Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym "Pająk" Hufca ZHP Częstochowa odbyło się III Jurajskie spotkanie samochodów Łada Niva. Zlot trwał trzy dni, a programem objął zwiedzanie malowniczych miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W Rosji Łada jest liderem rynku motoryzacyjnego już od kilku dekad, choć poza granicami kraju jest producentem niszowym. Z polskiego rynku zniknęła niemal całkowicie. Jedyną ostoją jest model znany szerzej jako Niva. Cechuje się m.in. prostą konstrukcją, niską ceną części zamiennych i dobrymi zdolnościami terenowymi, które przydają się np. w trakcie takich wydarzeń jak to w Pająku, gdzie miłośnicy rosyjskich pojazdów spotkali się podczas trzeciej już edycji jurajskiego zlotu.
Back to Top