AktualnościKulturaMiasto i region

„Legioniści polscy Józefa Piłsudskiego z Częstochowy i Wielunia 1914-1918”. Promocja książki Lecha Mastalskiego w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

W piątek 13 maja w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyła się promocja książki Lecha Mastalskiego Legioniści polscy Józefa Piłsudskiego z Częstochowy i Wielunia 1914-1918. Jest to 7 publikacja autora.

Lech Mastalski, były wojskowy (stopień wojskowy: porucznik rezerwy), z zamiłowania historyk wojskowości, tak mówi o swojej najnowszej publikacji:

– To moja 7. pozycja z dziedziny historii wojskowości regionalnej, dotycząca głównie powiatów Częstochowy i Wielunia. Tytuł to „Legioniści polski Józefa Piłsudskiego”, którzy w 1914 roku wyszli stąd, z Częstochowy, by walczyć w legionie. Legionistów było ok. 500, przynajmniej tych, w przypadku których udało mi się dotrzeć do dokumentów. Niektórzy mówią, że byli w legionach, ale po roku 1918 utworzono 3 dywizje piechoty legionów, przy czym w każdej były po 3 pułki, w których nie używano stopnia „szeregowy”, tylko „legionista”. W związku z tym twierdzenia takich ludzi często opierają się wyłącznie na przekazie słownym. Zostało mi dużo materiałów z ostatniej pozycji Polska Organizacja Wojskowa. Okręg 9., podczas pisania której badałem legionistów pod kątem tego, czy czasem nie byli w POW. Zgromadziłem dużo materiału, który szkoda było odkładać do szuflady, więc go wydałem – stwierdza Lech Mastalski.

Lech Mastalski mówi ponadto o swoich planach na przyszłość:

– Do tej pory wydałem 7 publikacji, począwszy od Oficerowie częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty zamordowani na Wschodzie w 1940 roku: noty biograficzne, aż po najnowszą książkę. Chciałbym jeszcze wydać książki m.in. o 7. Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował tutaj niedaleko, przedwojennym Związku Strzeleckim oraz kadrze dowódczej 27. Pułku. Mam dużo materiału dotyczącego Częstochowy, który zgromadziłem sam – głównie dzięki Centralnemu Archiwum Wojskowemu – a który pozwolił mi uzyskać szerszy obraz tego, jak wówczas wyglądała wojskowość. Nikt przede mną nie zrobił czegoś takiego na temat któregokolwiek regionu w Polsce – dodaje Mastalski.

Po spotkaniu wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Sulmierzyce, która wykonała utwory patriotyczne. Książkę można nabyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.