AktualnościMiasto i region

Łazik Politechniki na pustkowiach Utah. Zespół z Częstochowy zajął 11. miejsce w konkursie „University Rover Challenge”

Łazik, skonstruowany przez zespół z Politechniki Częstochowskiej wziął udział w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge. W Ekipa konstruktorów z PCz wystartowała w tej prestiżowej rywalizacji po raz 7.    

University Rover Challenge (URC) szczyci się statusem renomowanego konkursu w dziedzinie robotyki dla studentów. Od 2007 roku odbywa się rokrocznie na pustyni południa stanu Utah – w bazie Mars Desert Research Station w Hanksvill.  Zespoły inżynierskie ze wszystkich kontynentów starają się sprostać wyzwaniu zaprojektowania i skonstruowania marsjańskiego łazika przyszłości – takiego, który kiedyś będzie miał okazję sprawdzić się podczas prawdziwej załogowej misji na Marsa u boku astronautów.

Choć właściwe zawody zaczęły się 1 czerwca, częstochowscy konstruktorzy z PCz Rover Team byli na miejscu już parę dni wcześniej, swoje kolejne poczynania relacjonując na  Facebooku oraz Instagramie. Sam łazik – na potrzeby transportu rozłożony na mniejsze części – został wysłany do Stanów osobno w skrzyni specjalnie zbudowanej przez jedną z częstochowskich firm.  Pojazd składany był już na miejscu; w tamtejszym terenie przeszedł też test nowych rozwiązań mających pomóc mu w jak najpomyślniejszym starcie.

Na czterodniowe, konkursowe zmagania łazików złożyły się przeróżne ,,misje” – czyli zadania odpowiadające tym, które przynajmniej potencjalnie mogłyby być realizowane na innej planecie. Do wykonania była więc misja naukowa (Science Mission), pomoc astronaucie (Extreme Retrieval and Delivery Task),  zadanie serwisowe (Equipment Servicing Task) i jazda autonomiczna (Autonomous Traversal Task).   

Jako że przygotowanie i operowanie pracą łazika marsjańskiego to praca integrująca kompetencje z kilku dziedzin, w mistrzostwach walczył nowy, interdyscyplinarny zespół w składzie: Cezary Kołodziejek – team leader, marketing, łączność, Antoni Wielgus – elektronika, programowanie, Daniel Kucharski – jazda autonomiczna, łączność, Maciej Kuczyński – programowanie, biologia, Mateusz Tądel – mechanika, mechatronika, Łukasz Pałuszka – mechanika, mechatronika. Ekipę wspierali członkowie składu z 2018 roku – Piotr Ptak oraz Maciej Pierzgalski. Nad wszystkim czuwał dr hab. Janusz Bobulski.

Do edycji 2022 zgłosiła się rekordowa liczba 99 drużyn. W finałach wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów. PCz Rover Team – studenci  Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn – wspięli się na dobre 11 miejsce, udowadniając, że zespół Politechniki Częstochowskiej utrzymuje się w światowej czołówce. 11 pozycja to także dobry punkt startowy do walki o jeszcze lepszy wynik w przyszłorocznych zawodach. Tym bardziej, że kształconym na PCz młodym inżynierom już udało się być absolutnie bezkonkurencyjnymi podczas URC –  w 2018 roku.

14 czerwca na Politechnice Częstochowskiej drużynie PCz Rover Team w imieniu samorządu gratulował zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski, a ze strony uczelni – prof. dr. hab. inż. Jerzy Wysłocki, prorektor uczelni do spraw nauki.

Miejski samorząd w ramach programu ,,Akademicka Częstochowa” wsparł w tym roku udział zespołu Politechniki w finale University Rover Challenge kwotą 10 tys. zł. Za umożliwienie zespołowi PCz Rover Team uczestnictwa w finałach, zarówno prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, jak i jego zastępca Piotr Grzybowski, otrzymali oficjalne podziękowanie podpisane przez prorektora ds. nauki prof. dr. hab. inż. Jerzego Wysłockiego oraz opiekuna Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn dr. hab. inż. Dawida Cekusa, prof. PCz.   

źródło: UM Częstochowa