Aktualności

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski. Podejrzewa się, że to pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła z lotniska Sunan w pobliżu stolicy kraju, Pjongjangu, dwa pociski rakietowe, przypuszczalnie balistyczne — poinformowała w poniedziałek 17 stycznia rano czasu lokalnego południowokoreańska armia. Tymczasem ministerstwo obrony Japonii oświadczyło, że chodzi o dwa pociski balistyczne, które zostały wystrzelone przez Koreę Północną w kierunku wschodnim i po ok. 300 km spadły do morza.

To czwarty test rakietowy Korei Północnej od początku roku. Ostatni miał miejsce w piątek, kiedy KRLD przetestowała pociski balistyczne krótkiego zasięgu zainstalowane na platformie kolejowej.

Wcześniej w ubiegłym tygodniu władze Korei Północnej ogłosiły, że pomyślnie przeprowadziły „ostateczną próbę” nowego rodzaju „broni hipersonicznej”. Pjongjang twierdzi, że pociski testowane 5 i 11 stycznia należały do klasy broni hipersonicznej, choć niezależni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

Agencja Reutera przypomina, że pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna dokonała – według mediów północnokoreańskich — we wrześniu przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.

Pociski hipersoniczne, w odróżnieniu od balistycznych, które osiągają przestrzeń kosmiczną, aby prawie pionowo uderzyć w cel, lecą stosunkowo nisko nad ziemią osiągając pięciokrotną szybkość dźwięku, czyli ok. 6 200 km na godz.

Prace nad bronią hipersoniczną, znacznie trudniejszą do zestrzelenia przez systemy obrony przeciwrakietowej, są jednym z „pięciu kluczowych zadań” w najnowszym pięcioletnim planie zbrojeń, przedstawionym w ubiegłym roku na VIII krajowym zjeździe rządzącej Partii Pracy Korei – informowały północnokoreańskie media.

źródło: Onet.pl

fot.: Jung Yeon-je/AFP/AFP