AktualnościMiasto i region

,,Koncertowy” Dzień Senioraliów

Areną Częstochowskiego Święta Seniorów przez dwa dni była Hala Sportowa Częstochowa (HSC). Drugi dzień ,,Senioraliów” –  22 października – upłynął pod znakiem koncertów. Gwiazdami wieczoru byli:  wokalistka znana z takich piosenek jak ,,Wszystko, czego dziś chcę” czy ,,Tyle samo prawd, ile kłamstw” – czyli Izabela Trojanowska z zespołem, a potem – duet ,,Śpiewające fortepiany” –  czyli Czesław Majewski i Janusz Tylman. Wraz z nimi publiczność bawili Joanna Stefańska-Matraszek, Ireneusz Miczka oraz Malina Kowalewski Band – czyli instrumentaliści z zespołem tanecznym pod kierownictwem Sabiny Langner. W klimacie dobrego humoru, ,,Śpiewające fortepiany” przypomniały standardy światowej muzyki rozrywkowej, przeboje z operetek czy musicali.  

W przerwie między występami poznaliśmy nazwiska laureatek i laureatów tegorocznego konkursu ,,Częstochowski Aktywny Senior”, mającego na celu nagradzanie aktywnych na rzecz środowiska senioralnego postaci i organizacji, a także wspomagających je inicjatyw. Statuetki wręczył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z wiceprzewodniczącą Miejskiej Rady Seniorów Ewą Pachurą oraz naczelniczką Wydziału Polityki Społecznej UM Częstochowy Agnieszką Grabińską.   

A oto tegoroczne laureatki i laureaci:

W kategorii Senior:  
Krzysztof Zbrojkiewicz – prowadzi szkolenia – w tym ratowników – na akwenach regionu częstochowskiego, także w zakresie sportów motorowych i narciarstwa wodnego. Brał udział w zabezpieczeniu rozmaitych imprez sportowych i kulturalnych. Pomaga w działaniach na rzecz seniorek i seniorów.

W kategorii Seniorka:
Krystyna Karlak – aktywna członkini Miejskiej Rady Seniorów, bierze czynny udział w posiedzeniach także na szczeblu wojewódzkim. Podejmuje starania na rzecz rozwiązywania codziennych problemów osób starszych – w miejscu zamieszkania i w ramach uczestnictwa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku UJD.

W kategorii Klub Seniora/Dzienny Dom Seniora:  
Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów – wyjątkowe miejsce na mapie lokalnych placówek przeznaczonych dla osób starszych. Realizując swoje działania, stawia na jak najlepiej dopasowaną do swoich odbiorców i odbiorczyń ofertę, na bieżąco doskonaloną. Proponuje  spotkania kulturalno-rozrywkowe, cotygodniowe ,,taneczne wtorki”, piątkową kawiarenkę, a poza tym – m.in. treningi pamięci, zajęcia malarskie, ruchowe, relaksacyjne,  warsztaty edukacyjne, komputerowe, kulinarne czy mobilne konsultacje.

W kategorii Projekt/Inicjatywa dla Seniorek/Seniorów:
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie – za inicjatywę lokalną „Seniorzy w rodzinie, instytucji i społeczeństwie”.  To projekt w ramach programu AKTYWNI+ Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2021 roku, realizowany w Dziennym Domu Senior+ przy ul. Marysia. Inicjatywa miała na celu budowanie integracji międzypokoleniowej, kształtowanie pozytywnego, społecznego postrzegania starości jako jednego z etapów życia.

W kategorii Oddany Seniorkom/Seniorom:  
Ryszard Stefaniak – zastępca prezydenta Częstochowy od 2014 roku nadzoruje i wspiera politykę senioralną, w tym m.in.: Uniwersytety Trzeciego Wieku, Dzienne Domy Senior+, Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, przeglądy Chórów „Kolędowanie Małemu” czy „Wiosenne śpiewanie” UTW województwa śląskiego i ościennych.  

Wyróżnienia:  
Zdzisław Wolski – częstochowski poseł na Sejm RP jest zaangażowany na rzecz społeczności senioralnej, współuczestniczy w jej życiu oraz działaniach Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów. Służy pomocą w kwestiach zdrowia fizycznego i psychicznego. Współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Aktywnie bierze udział w inicjatywach pozarządowych.

Jacek Nieszporski – zaangażowany jest w rozmaite akcje i inicjatywy pomocy, wsparcia na rzecz seniorek i seniorów

Ostatnim punktem sobotniej imprezy była potańcówka przy muzyce serwowanej przez DJ-a. I jak potwierdzają zdjęcia obok – parkiet zapełnił się szczelnie.  

Przypomnijmy, że pierwszy dzień ,,Senioraliów” – także w HSC – koncentrował się na zajęciach rekreacyjnych oraz prezentacji oferty organizacji i instytucji działających na rzecz seniorek i seniorów.

źródło: czestochowa.pl

fot. (fot. Łukasz Kolewiński)