Kultura

„Kandyd, czyli optymizm”. Premiera nowego spektaklu w częstochowskim teatrze

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaczyna rok premierą zupełnie nowego widowiska. W sobotę 8 stycznia wystawiony zostanie spektakl „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire’a w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Na stronie teatru możemy znaleźć następujący opis przedstawienia:

Prostoduszny i łatwowierny Kandyd przesiąkł filozofią swojego mistrza i słuchał jego nauk “z ufnością właściwą jego wiekowi i naturze”. Uwikłał się jednak nasz bohater w romans z córką barona, „rumianą, świeżą, pulchną i apetyczną” Kunegundą. Rozgniewał tym barona tak bardzo, że został wygnany z zamku. Od tego momentu podróżuje Kandyd wraz z Panglossem po świecie, odwiedza przeróżne krainy, staje się wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości. Autor „wtłacza” bohatera w najrozmaitsze, nieprawdopodobne sytuacje, każe mu doznawać najbardziej fantastycznych przygód, a wszystko po to, aby zweryfikować tezę Panglossa o najlepszym ze światów. W pewnym momencie trafia wprawdzie Kandyd do krainy Eldorado – ziemskiego raju, Arkadii, gdzie złoto, szmaragdy i rubiny leżą na ulicach, a ludzie żyją zgodnie i szczęśliwie, kierując się w życiu zasadami równości, sprawiedliwości i przyjaźni. Niemniej jednak zastosowanie motywu fantastyczno-utopijnej krainy ma cel praktyczny – pozwala na prawach kontrastu jeszcze wyraźniej dostrzec wady i niedorzeczności współczesnej autorowi cywilizacji. Okazuje się bowiem, że kształt rzeczywistości jest zgoła odmienny. Świat Kandyda jest światem pełnym zbrodni, gwałtu, degeneracji moralnej, podziałów stanowych, fanatyzmu religijnego, zabobonów, dominacji władzy absolutnej. Bohater wpisany w tak mroczną rzeczywistość co raz poddaje ostrej krytyce jej przeróżne sfery, burzy optymistyczną koncepcję świata, obnażającą jego niedoskonałości i absurdy.

Adaptacją sceniczną sztuki Voltaire’a zajęli się Maciej Wojtyszko i Krzysztof Orzechowski. Za reżyserię odpowiedzialny jest Rafał Szumski. Do obsady należą m.in. Adam Machalica, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra i Małgorzata Marciniak. Na scenie gościnnie pojawią się także Ilia Piątek, Natan Wywiał i Mateusz Mazurkiewicz ze Studia Aktorskiego „Mała Rolka” w Częstochowie. Za muzykę i aranżację odpowiada Karol Nepelski, scenografię – Aleksandra Grabowska, a choreografią zajął się Aleksander Kopański.

Pokazy przedpremierowe „Kandyda…” odbędą się 6 i 7 stycznia. Po premierze 8 stycznia spektakl będzie można jeszcze obejrzeć w okresie od 11 do 13 stycznia. Zdjęcia z prób dostępne są TUTAJ.

źródło: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie