AktualnościKultura

„Kamień śmierci” pękł na pół. Japończycy wiążą to z Putinem

W Parku Narodowym Nikko w Japonii pękł na pół „kamień śmierci”, o którym legenda mówi, że chował się w nim zły duch lisa o dziewięciu ogonach. Teraz niektórzy doszukują się w tym wydarzeniu przepowiedni związanej z przyszłością Władimira Putina.

Według japońskiej mitologii zły lisi duch jest już na wolności po tym, jak uwolnił się ze swojego skalnego więzienia. Sessho-seki, czyli „kamień śmierci”, został znaleziony w tym miesiącu pęknięty na pół w Parku Narodowym Nikko, ok. 160 km na północ od Tokio.

– Nikt nie wie dokładnie, co spowodowało pęknięcie kamienia, ale mogły się do tego przyczynić mroźne zimowe noce – powiedział Nick Kapur, profesor historii na Uniwersytecie Rutgersa w Camden w Stanach Zjednoczonych.

„Kamień śmierci” pozostawał w jednym kawałku przez prawie 900 lat. Uważa się, że przez całych ten czas Tamamo-no-Mae, duch lisa o dziewięciu ogonach, był uwięziony w skale. Wszystkie ludowe legendy związane z duchem lisa skupiają się wokół cesarza Toby, który panował w Japonii w latach 1107-1123. Tamamo-no-Mae dzięki swojej zdolności do zmiany kształtu, przemienił się w piękną kobietę, która miała oczarować cesarza. Gdy zbliżyła się do władcy, ten ciężko zachorował. Nadworny astrolog cesarza użył wróżby, dzięki której miał ustalić, że duch Tamamo-no-Mae jest winny choroby władcy. Duch pod postacią kobiety uciekł przed gniewem cesarza na pustynię, jednak samuraje dopadli Tamamo-no-Mae. Kiedy jeden z wojowników strzelił z łuku do lisiego ducha pod postacią kobiety, Tamamo-no-Mae zamienił się w kamień. Legenda głosi, że kto dotknie kamienia, umrze.

– Nie ma dowodów na nadprzyrodzone zdolności kamienia, ale jego wyjątkowa lokalizacja mogła nadać sens plotkom – powiedział Yoshiko Okuyama, profesor japonistyki na Uniwersytecie Hawajskim w Hilo.

Kamień znajduje się w pobliżu wielu wulkanów, więc uwalniane gazy wulkaniczne mogły przyczynić się do śmierci zwierząt i ludzi na przestrzeni lat. Po tym, jak pękł, ludzie szybko zaczęli się wypowiadać na temat czasu, w którym nastąpiło pęknięcie. Wielu uznało to wydarzenie za zły omen, biorąc pod uwagę pandemię i wojnę między Ukrainą a Rosją. Inni uważali to za dobry omen, mówiąc, że lisi duch został uwolniony, aby powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina i wojnę w Ukrainie.

fot.: Twitter/o2.pl