AktualnościKulturaMiasto i region

Już jutro pokaz „Metamorfozy ptaków” w częstochowskiej Gaude Mater

W środę 26 stycznia w ramach cyklu „Playback” w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater odbędzie się pokaz filmu „Metamorfoza ptaków” w reżyserii Catariny Vasconcelos. Projekcja rozpocznie się o godz. 19.00. Wcześniej słowo wstępne wygłosi znany częstochowski popularyzator kultury, polonista Sławomir Domański.

Portugalska reżyserka w ,,Metamorfozie ptaków” ze zmysłem malarki i wnikliwością archeologa odkrywa historię własnej rodziny, ale i uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje. Misternie skomponowany film to autobiograficzna, lecz niestroniąca też od fikcji opowieść-wędrówka przez trzy pokolenia. Na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i krewni reżyserki. Jak napisała Ada Minge w swojej obszernej recenzji filmu na stronie ,,Kultury Liberalnej”: W tym filmowym eseju centralną postacią nie jest jednak człowiek; ludzcy „aktorzy” są tu tylko elementem całości ożywionego świata – biosfery, której historii nie da się zamknąć i opowiedzieć do końca. Nakręcone na taśmie 16 mm, nadającej całości ziarnistej materialności, to kino misternie skomponowanych tableaux życia, martwych i żywych natur, przesiąknięte wilgocią zamglonych pól i pełnią dojrzałych owoców, w swojej sensualności i bogactwie faktur wykraczające poza domenę wzroku i słuchu. Silnie obecny jest w nim również pierwiastek literacki, bo obrazy te – z których każdy mógłby być autonomiczną kompozycją i historią na własnych prawach – zszyte są z poetycką narracją, tworząc jeden, hipnotyczny strumień świadomości, w którym opowieść przechodzi od jednego narratora do kolejnego, niczym w modernistycznej prozie. Z kolei Maciej Kowalczyk na recenzenckim portalu ,,Pełna sala” pisał: Spośród wielu poruszanych w Metamorfozie ptaków tematów warto zwrócić uwagę na to w jak oryginalny sposób Vasconcelos mierzy się z nadal nieprzepracowaną traumą portugalskiego kolonializmu w Afryce. I dalej: ,,Metamorfoza ptaków” staje się de facto instrukcją obsługi do zbolałej duszy całego narodu. Dowiadujemy się, że rodzinny dom został rozebrany, wcześniej wyniesiono wszystkie meble i elementy wystroju, ale przy okazji przypadkiem wysiały się nasiona roślin, jakie zbierała przez lata Beatriz. (babcia reżyserki – przyp. red.) Takim sposobem Vasconcelos sygnalizuje, że przez upadek imperium kolonialnego i autorytetów (religia i władza idące pod rękę) w sercach Portugalczyków kiełkuje ta przedziwna tęsknota i melancholia, która otrzymała miano „saudade”.

Film otrzymał  Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności 20. Międzynarodowego Festiwalu Fimowego Nowe Horyzonty, wyróżniony także nagrodą FIPRESCI na festiwalu Berlinale 2020.

Urodzona w 1986 roku Catarina Vasconcelos to artystka wizualna i reżyserka, absolwentka lizbońskiego Faculdade de Belas Artes i londyńskiego Royal College of Art. Zajmowała się komunikacją wizualną i antropologią wizualną. Jej dyplomowy film „Metáfora ou a Tristeza Virada do Avesso” otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkiego metrażu na festiwalu Cinéma du Réel. „Metamorfoza ptaków” to jej debiut fabularny.

,,Playback” to cykl projekcji kina artystycznego, art-housowego, poszukującego  w Ośrodku Promocji Kultury – produkcje niezwykłe, niecodzienne, rzadko spotykane w kinowych repertuarach.

źródło: UM Częstochowa