AktualnościKultura

Jutro wernisaż Jerzego Kędziory

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż Jerzego Kędziory. Początek wydarzenia 29 listopada o godz. 18.00 w Sali Gobelinowej. Wydarzenie urozmaici występ wibrafonisty Irka Głyka.

Jerzy Kędziora to znany w kraju i za granicą rzeźbiarz, laureat wielu nagród, autor rozlicznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”.

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają Rzeźby balansujące – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

W 2022 roku artysta obchodzi swoje jubileusze. Jak sam wymienia: 75 lat od urodzin i 50 lat od uzyskania dyplomu artysty rzeźbiarza. Kumulacja tych okoliczności poskutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem „85 między jubileuszowych dób w balansie”, w tym – na zakończenie – wystawy przygotowanej przez MGS.

„Przyziemieni w napięciu” to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu „Sportowcy”. Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, choć nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu. Celowi temu posłużyć ma nieco teatralna scenografia, użycie świateł / cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. Wbrew powszechnym obyczajom – rzeźby mogą być dotykane, poruszane. Odkryją w ten sposób część swoich tajemnic.

Kuratorem wystawy jest Anna Paleczek-Szumlas.

Źródło: MGS Częstochowa