AktualnościMiasto i region

Huta Liberty Częstochowa nadal nie wznowiła produkcji

Huta Liberty Częstochowa to kluczowy producent blach grubych. Mimo czasu wojennego ma ogromne problemy.

Huta Liberty Częstochowa nadal nie wznowiła produkcji. Dawna Huta Częstochowa jest kluczowym producentem blach grubych w Polsce. Obecnie nadzór nad finansami zakładu sprawuje nadzorca wyznaczony przez sąd gospodarczy, po złożeniu dwóch wniosków o upadłość przez wierzycieli. Według portalu WNP, planowane jest wznowienie produkcji na przełomie sierpnia i września, jednak przedstawiciele spółki, w tym rzecznik Jacek Noszczyk, nie komentują tych doniesień, określając je jako spekulacje prasowe.

Ponad 900-osobowa załoga huty pozostaje w gotowości, przebywając w swoich domach. Pracownicy są wzywani do pracy doraźnie, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Dotyczy to zarówno działów produkcyjnych i utrzymania ruchu, jak i pracowników zajmujących się handlem, administracją oraz finansami i księgowością. Pracownicy otrzymują wynagrodzenie. Sytuacja w hucie jest więc monitorowana, a dalsze decyzje dotyczące wznowienia działalności będą zależały od stanu finansowego spółki i decyzji nadzorcy sądowego.

Rada Miasta Częstochowy podczas marcowej sesji wystosowała apel do rządu, aby ten udzielił zakładowi wsparcia.

„Rada Miasta Częstochowy apeluje do Rządu RP o włączenie się w znalezienie rozwiązań oczekiwanych przez załogę i kierownictwo Huty Liberty. Z naszej lokalnej perspektywy stawką jest nade wszystko powodzenie tego dysponującego ogromnym potencjałem zakładu – utrzymanie zatrudnienia, umożliwienie załodze dalszej, należycie wynagradzanej pracy dla dobra firmy, lokalnej gospodarki i całej branży” – czytamy we fragmencie apelu.