AktualnościMiasto i region

Hołd dla ofiar Holokaustu

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu W Częstochowie także uczczono tę szczególną datę.

Przy placu Bohaterów Getta pod tablicą upamiętniającą zarówno Żydów Częstochowskich wymordowanych przez oprawców hitlerowskich, jak i Bohaterów ŻOB poległych w walce z okupantem niemieckim w latach 1939-1945 zostały złożone kwiaty.

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Częstochowie zaplanowano również dwa otwarte wykłady:

– Instytut Pamięci Narodowej zaprasza we wtorek 31 stycznia o godz. 17.30 do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (al. Najświętszej Maryi Panny 52) na wykład Tomasza Goneta, historyka IPN Katowice, pt. „Wobec Holokaustu. Wybrane zagadnienia dotyczące polskiej pomocy dla społeczności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945”.

– Z kolei częstochowski TSKŻ 3 lutego o godz. 17 proponuje wykład prof. Pawła Śpiewaka poświęcony dziennikom z Getta Warszawskiego „Zapis cierpienia”, który odbędzie się w budynku przy ul. Katedralnej 8.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, dzień zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

SC/UM