Aktualności

Hajda na Częstochowę – OP9FSH

Geocaching to gra terenowa dla użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu skrytek (ang. Geocache), w których inni uczestnicy zabawy umieścili drobne przedmioty, będące w tej grze skarbami, tzw, keszami. Skrytki umieszczane są niekiedy w trudno dostępnych miejscach, zwykle przez bardziej doświadczonych fanów geocachingu. Znajdują się dosłownie na całym świecie, w tym na Saharze i Biegunie Północnym, czy szczycie górskim Elbrus. W tej chwili jest ich ponad 55 tysięcy.

Wyjmując znaleziony „skarb” ze skrytki, w dobrym tonie jest włożyć tam coś o podobnej wartości. Zwykle zresztą liczy się nie tyle wartość keszu, ile satysfakcja z jego odkrycia. Tym bardziej, że współrzędne bywają zaszyfrowane, a rozwiązanie zagadki może trwać nawet latami.

Geocaching to nie tylko zabawa w poszukiwanie skarbów, ale także okazja, by lepiej poznać świat. Skrytki tworzone są zwykle przez osoby mieszkające w danej okolicy, a każdy kesz ma swoją podstronę, pozwalającą dowiedzieć się, z jakiego powodu został umieszczony akurat tam. Dzięki temu można zapoznać się z różnymi historycznymi i geograficznymi ciekawostkami.

Event „Hajda na Częstochowę, czyli… oblężenie Jasnej Góry po raz wtóry” organizuje @Błękitna Team, którzy w dniach 11 – 13 listopada od ok. 9:40 „przypuścili atak” na Częstochowę: a nuż kryje się tam coś interesującego? W ciągu dnia zapraszają na wspólne poszukiwanie skarbów, a wieczorem – na biesiadę, prawdopodobnie w Siedzibie Bractwa Piwnego.