AktualnościMiasto i region

Góralskie pastorałki na Jasnej Górze. Orkiestry z Małopolski zagrały z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego

W czwartek 6 stycznia na Jasnej Górze zabrzmiały pastorałki znane jedynie góralom zagórzańskim. Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Dolnej i Piekiełka świętowała 120 lat istnienia. Tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego przybył Chór i Orkiestra Dęta z Mszany Górnej. Dla wiernych z Zagórza to nie tylko kolędowanie, ale przede wszystkim modlitwa o Boże błogosławieństwo na nowy rok.

Orkiestra OSP z Mszany Dolnej i Piekiełka świętowała 3 jubileusze: 120-lecie powstania zespołu, 25-lecie pielgrzymowania z kolędą na Jasną Górę. – Już kolejne pokolenia wygrywają Bogu na chwałę, ludziom ku radości. Obecnie w orkiestrze gra wiele pań – mówi Piotr Rataj, który również obchodzi srebrny jubileusz kapelmistrzostwa w tej orkiestrze.

Orkiestra Dęta OSP z Mszany Dolnej powstała w 1902 r. W skład orkiestry wchodzą mieszkańcy miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź, w tym młodzież i dzieci. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach: strażackich, religijnych, państwowych i samorządowych. Orkiestra koncertuje nie tylko w Polsce, ale też poza granicami w kraju. Nadal poszerza swój repertuar nie tylko o utwory charakterystyczne dla regionu, ale też z muzyki klasycznej i popularnej.

Także przedstawiciele wspólnoty parafialnej z Mszany Górnej, strażacy z orkiestry i chórzyści przybyli dziś na Jasną Górę, by podziękować Matce Bożej za miniony rok i prosić o dalsze Boże błogosławieństwo. W tradycyjnych regionalnych strojach przyjechało ok. 50 osób. Kapelmistrz Michał Mysza podkreślił, że w repertuarze orkiestry są pastorałki śpiewane jedynie na Zagórzu. Niektóre z nich mają ponad 100 lat. Ks. Marian Bański, zmartwychwstaniec, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej, zauważył, że to dziękczynne pielgrzymowanie odbywa się „z przytupem” i radością, a coroczna modlitwa i kolędowanie na Jasnej Górze stały się już zwyczajem.

– Zagórzanie kolędowanie mają we krwi, uwielbianie Pana Boga w śpiewie, tak od serca. Musimy się wyśpiewać, to więcej niż tradycja – wyjaśnił ks. Bański.

Proboszcz z Mszany Górnej podkreślił też maryjność swojej parafii, która przejawia się m.in. w peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach. Galerię z uroczystości można obejrzeć TUTAJ.

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry