AktualnościMiasto i region

Gminy powiatu częstochowskiego otrzymały dotacje na modernizację terenów po byłych PGR-ach

Częstochowa z rządowego programu dla byłych PGR-ów dostała 5 mln zł. Pieniądze popłynęły też do okolicznych gmin – najwięcej do Poczesnej – która otrzymała 4 mln zł na inwestycję we Wrzosowej.

W ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych jest osobna pula dla samorządów, na których kiedyś działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Beneficjentem programu została m.in. Częstochowa, która otrzyma 5 mln zł na modernizację stadionu Skry (ale odrzucono wniosek na zazielenienie pl. Pamięci Narodowej) .

O środki aplikowało jednakże także sporo okolicznych gmin. Najwięcej, bo po 4 mln zł trafi do gmin Poczesna i Kruszyna. Poczesna złożyła jeden wniosek na modernizację budynku użyteczności publicznej i społecznej we Wrzosowej. Całość projektu wyniesie 4,1 mln zł. Trochę mniej, bo 3,5 mln zł otrzyma gm. Lelów na przebudowę drogi Nakło – Gródek.

Dofinansowanie na dwa wnioski otrzymała gm. Koniecpol. Dzięki 1,5 mln samorząd zacznie II etap budowy kanalizacji deszczowej w dzielnicy Magdasz. Drugi wniosek, o wartości 1,1 mln zł, pozwoli na przebudowę ul. Niwa w Koniecpolu. Także wspomniana gmina Kruszyna otrzyma pieniądze na dwa wnioski: jeden o wartości 2 mln zł dotyczy przebudowy ul. Spacerowej w Widzówku, a inwestycja obejmuje także remont mostu. Z kolei blisko 590 tys. zł gmina otrzymała na przebudowę remizy strażackiej w Widzowie. W OSP zainwestuje też gmina Dąbrowa Zielona, której przyznano 1,8 mln na termomodernizację remizy w Cielętnikach.

Mstów za 2 mln, które otrzymał, planuje budowę chodnika i remont drogi w Krasicach. W drogi zainwestuje też gmina Rędziny, która na dwa wnioski otrzymała łącznie 2 mln zł dofinansowania. Oba dotyczą poprawy infrastruktury na terenie gminy. Władze gminy Przyrów zdecydowały się zgłosić projekt dotyczący budowy boiska wielofunkcyjnego wraz z bieżnią oraz szatni z zapleczem sanitarnym – dostały 2 mln zł. Mykanów też otrzymał 2 mln zł i przeznaczy je na rewitalizację terenów rekreacyjnych w Lubojence.

Swoje wnioski złożyło także starostwo powiatowe w Częstochowie. Dzięki 2 mln zł powiat wybuduje chodnik wzdłuż drogi Cegielnia – Kuchary. Za kolejne 2 mln zł starostwo zmodernizuje drogę łączącą Mykanów z węzłem przy autostradzie A1.

fot.: PAP