KulturaMiasto i region

Gmina Konopiska i jej mieszkańcy na historycznej fotografii

W gminnej hali sportowej w Konopiskach odbyło się wieczór autorski Barbary Herby, autorki książek o Konopiskach i okolicach. Spotkanie z panią Barbarą było okazją do zapoznania się z jej najnowszym dziełem pt. „Gmina Konopiska i jej mieszkańcy na historycznej fotografii”. Publikacja zawiera setki fotografii z kolekcji autorki oraz mieszkańców gminy Konopiska zebrane podczas specjalnej akcji zorganizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach.

Barbara Herba od najmłodszych lat pasjonuje się historią. Inspiracją do opisywania swojej małej ojczyzny były wspomnienia i przeżycia rodziców, krewnych i znajomych autorki. Zebrane wspomnienia innych, wiadomości, opisy wydarzeń, gromadziła w swoim domowym archiwum. 

W 2004 roku ukazała się pierwsza książka „Dzieje Konopisk i okolic”. Kolejna zatytułowana „Konopiska i okolice. Panorama dziejów” ukazała się na rynku w 2011 roku. Kilka lat później w 2018 r. wydana została pozycja pt. „Gmina Konopiska. Historyczny szlak edukacyjny”, a w piątek 11 marca odbyła się promocja publikacji „Gmina Konopiska i jej mieszkańcy na historycznej fotografii”.

Barbara Herba została odznaczona Złotym Medalem Zasługi nadanym 17 marca 2009 roku na wniosek Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadanym 20 lipca 2004 roku na wniosek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Medalem Zasłużony dla Gminy Konopiska nadanym przez Wójta Gminy 29 sierpnia 2010 roku oraz została wyróżniona statuetką „Za Wybitne Zasługi dla Gminy Konopiska” nadana dnia 30 maja 2015 roku przez Jerzego Żurka Wójta Gminy Konopiska.