Frytka OFF już w sobotę na Lisińcu. Zobaczcie, kto wystąpi w tym roku na festiwalowej scenie
W sobotę 25 czerwca do Parku Lisiniec wraca Frytka OFF. Na festiwalowej scenie zobaczymy m.in. Brodkę, Tie-Break i Pro8L3m. W tym roku częstochowska muzyczna impreza obchodzi 10. urodziny.
– Podstawowym celem, jakie stawiamy sobie w tym roku, jest ponowne – po pandemicznej przerwie – przywołanie atmosfery i stworzenie pozytywnej aury, w której tysiące ludzi jest blisko siebie, cieszy się swoją obecnością i wspólnie bawi się przy dobrej muzyce – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk w czasie plenerowego briefingu zapowiadającego festiwal w Parku Lisiniec. – W tym sezonie zaprosimy także jeszcze m.in. na Dni Częstochowy, w czasie których świętować będziemy 40-lecie T.Love oraz Festiwal Kolorów. Planujemy też Senioralia i imprezę sylwestrową.
Na sobotnią Frytkę, na którą wstęp jest oczywiście wolny zapraszał – obok prezydenta miasta – także zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, a Aleksander Wierny – szef miejskiego Wydziału Kultury, Promocji i Sportu wspominał o ważnych częstochowskich akcentach na festiwalowej scenie: legendarnym Tie-Breaku oraz kontrowersyjnej Dziarmie.
W czasie tegorocznej Frytki muzycznie znów będziemy się więc poruszać w obszarze szeroko rozumianej alternatywy. Na scenie spotkają się różne muzyczne gatunki, estetyki, pokolenia oraz sceniczne osobowości. Pojawią się zarówno ci już doskonale znani i docenieni – Brodka, Tie Break, Pro8L3m czy Mery Spolsky; jak i ci, którzy dopiero zdobywają polski rynek muzyczny zdobywając sympatie fanów – Zdechły Osa, Dziarma.
Na festiwalu nie zabraknie też zlotu foodtrucków i klubowego afterparty. Wcześniej, bo w piątek 24 czerwca w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica otwarta zostanie wystawa „SC 034 – początki częstochowskiego hip hopu”. To impreza towarzysząca 10. edycji Festiwalu Frytka OFF.
– Ta wystawa to próba opowiedzenia o częstochowskim aspekcie fenomenu kulturowego. Nasze miasto na przełomie wieków było ważnym ośrodkiem hip-hopowym w Polsce. Działo się dużo i intensywnie. przyszła pora, by odwołać się do wspomnień, do czasów kaset demo, szerokich spodni, graffiti na murach, zeszytów zapisanych rymami, tanecznych mat z kartonów, bitów zgrywanych na dyskietkach, pierwszych kontraktów płytowych, koncertów w Wakansie, Filutku, Iguanie – mówi o idei wystawy jeden z jej głównych inicjatorów – Adam Florczyk z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM.
Za ramy czasowe ekspozycji przyjęto lata 1995-2005. Częstochowski hip hop to zjawisko wieloaspektowe, dlatego ekspozycja to punkt wyjścia do dyskusji o lokalnych pionierach hip hopu i ich wkładzie w kulturalny dorobek naszego miasta.
Obok wystawy w piątek o godz. 22 w Klubie Rura przy alei NMP 38 odbędzie się hip-hopowy koncert “Powrót do korzeni”, w którym wystąpią: Hurragun, Mikser, TRIP, Kixnare, DJ Pancho i DJ Gram. Koncert to rapowa podróż w czasie oraz wspomnienie rymów i bitów, które rządziły na częstochowskiej scenie prawie ćwierć wieku temu. To również muzyczny aneks do wystawy.
Na wszystkie festiwalowe i towarzyszące imprezy wstęp jest bezpłatny. Program Festiwalu Frytka OFF 2022 znajduje się TUTAJ.
źródło: UM Częstochowa