AktualnościMiasto i region

Firma De Silva Haus zainwestuje w dawny budynek Polgalu. Budownictwo wielorodzinne w Częstochowie rusza pełną parą

Spółka De SIlva Haus zajmie się rewitalizacją budynku po dawnym zakładzie Polgalu. Prace rozpoczęte w budynku byłej „guziczarni” mają być kolejnym elementem rewitalizacji Starego Miasta i jedną z wielu inwestycji w budownictwo wielorodzinne w Częstochowie.

Inwestor – spółka De Silva Haus z siedzibą w Oleśnie – otrzymała pod koniec 2021 r. zgodę na nadbudowę i przebudowę byłego budynku przemysłowego przy ul. Ogrodowej 66A (dawny zakład Polgalu) wraz ze zmianą sposobu użytkowania na funkcję mieszkaniową wielorodzinną.
Zaplanowano tam 138 mieszkań o łącznej powierzchni mieszkalnej ponad 6,1 tys. m kw., a powierzchni użytkowej blisko 7,6 tys. m kw. W ramach inwestycji ma powstać także w budynku garaż z 59 miejscami parkingowymi oraz parking zewnętrzny na 79 pojazdów. Całkowita powierzchnia apartamentowca wyniesie 12 tys. m kw. Prace przy Ogrodowej już trwają. Marka De Silva (spółka Hotele De Silva z siedzibą w Piasecznie) jest też właścicielem kilkunastu obiektów hotelowych w Polsce, w tym dwóch w Częstochowie (IBIS i Mercure).

Pozwolenie na budowę otrzymała również spółka Pekabeks Katedralna z siedzibą w Poznaniu, która przy ul. Katedralnej 15/17 zamierza postawić budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze o powierzchni użytkowej 13,2 tys. m kw. (w tym powierzchnia 177 mieszkań to 8,2 tys. m kw., a powierzchnia garażu na 111 samochodów 3,2 tys. m kw.) 

To oczywiście tylko dwie z wielu realizowanych teraz lub planowanych w Częstochowie inwestycji w budownictwo wielorodzinne, mające duże znaczenie dla Starego Miasta. Najwięcej prac trwa obecnie na Parkitce, poza tym budynki lub osiedla mieszkaniowe w zabudowie wielorodzinnej, a także szeregowej i apartamentowej, powstały lub powstają też w dzielnicach: Lisiniec, Grabówka, Północ, Podjasnogórska, Stradom, Kiedrzyn, Wyczerpy i Raków.

Pozwolenie na budowę dla dwóch pierwszych bloków (w ramach planowanego przy ul. Łódzkiej osiedla w formule budownictwa społecznego) otrzymał też Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie Spółka z o.o. Bliźniacze bloki czynszowe zmieszczą po 28 mieszkań o powierzchni użytkowej blisko 2,7 tys. m kw. oraz podziemne garaże na 18 miejsc. W ramach infrastruktury towarzyszącej budynkom powstaną też dodatkowo 23 miejsca postojowe.

Przypomnijmy, że miasto buduje obecnie blok komunalny przy zbiegi ul. Syrokomli i Fredry (powstaną w nim 24 mieszkania), kolejne budynki chce wybudować przy ul. Bardowskiego i Krakowskiej. Inwestycje realizowane przez samorząd służą oczywiście zaspokajaniu potrzeb osób kwalifikujących się – z uwagi na sytuację materialną i losową – do otrzymania lokalu komunalnego.

źródło: UM Częstochowa