AktualnościMiasto i region

„Festiwal Techniki” w ZST. Odsłonięto pamiątkową tablicę i podpisano umowę z Politechniką Częstochowską

W poniedziałek 11 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych zorganizowano tzw. Festiwal Techniki, połączony z dniem otwartym placówki. Było one skierowane do uczniów szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu częstochowskiego.

W festiwalu udział wzięli zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta, instytucji miejskich, Politechniki Częstochowskiej, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych oraz przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą.

W czasie uroczystości inaugurującej Festiwal Techniki okolicznościowe statuetki z rąk dyrektor szkoły Patrycji Rozpondek otrzymali: zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski  i Alicja Janowska – dyrektorka częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Podpisana została umowa pomiędzy szkołą a Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej o objęciu patronatem naukowym klasy: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z innowacją pedagogiczną – gospodarka obiegu zamkniętego.

W holu szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę „Dyrektorzy Zespołu Szkół Technicznych”. Uroczystości towarzyszył występ uczniów z Ukrainy ze Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie.

Uczennice i uczniowie zwiedzali przygotowane stanowiska prezentujące poszczególne kierunki kształcenia zarówno w technikum, jak i w szkole branżowej. Uczestniczyli także w warsztatach związanych z kierunkami kształcenia szkoły: projektowo-plastycznych, budowlanych, instalacyjnych, z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), biżuterii florystycznej oraz „Jak założyć zielony dach” z dziedziny architektury krajobrazu.

Zainaugurowano również projekt „Zielone ZST”, który jest inicjatywą dydaktyczno-społeczną realizowaną przez uczniów technikum architektury krajobrazu. Projekt ma na celu propagowanie wśród młodzieży i społeczności lokalnej wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne. Odbyły się pokazy: cięcia roślin i sprzętu ogrodniczego oraz pierwszej pomocy.

Na szkolnym patio pojawiła się Plenerowa Biblioteka, gdzie można wymienić książkę na inną albo podzielić się swoimi książkami.

W szkolnym bunkrze na patio otwarta została wystawa militarna „Polska w Europie” prezentująca efekty zrealizowanych w szkole zawodowych projektów unijnych.

W ramach dnia otwartego ZST odbyły się również zawody sportowe. Uczestnicy mogli również  spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Dodatkowymi atrakcjami były zawody strzeleckie oraz  pokazy broni wojskowej.

źródło: UM Częstochowa