AktualnościMiasto i region

Dziś godzina z rowerem miejskim za darmo!

Na 3 czerwca przypada Światowy Dzień Roweru. Z tej okazji miasto udostępnia w dniu dzisiejszym pełną godzinę jazdy rowerem miejskim za darmo.

Atrakcję w postaci możliwości skorzystania z Częstochowskiego Roweru Miejskiego za darmo przez pierwszą godzinę jazdy przygotował Nextbike Polska – operator systemu – wraz z Centrum Usług Komunalnych.  

Światowy Dzień Roweru (World Bicycle Day) jest zupełnie nowym świętem, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2018 roku. Co ciekawe, jego pomysłodawcą był pracujący w USA polski socjolog – a zarazem kolarz – Leszek Sibilski. Kampanię na rzecz ustanowienia takiego święta rozpoczął już w 2015 roku. Odpowiednia rezolucja ONZ uzyskała poparcie 193 państw. W jej tekście podkreślono „wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność roweru, który jest w użyciu od dwóch stuleci i który jest prostym, dostępnym, niezawodnym, czystym, przyjaznym dla środowiska środkiem transportu”. Rower jest określony w rezolucji jako przyjazny dla klimatu symbol zrównoważonego transportu, niosący pozytywne przesłanie wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji.

źródło: UM Częstochowa