AktualnościKulturaMiasto i region

Dzieci sfotografowały Częstochowę i region. Podsumowano powiatowy konkurs „Niech się nie schowa w obiektywie Częstochowa”

Jak podaje Urząd Miasta Częstochowy, w czwartek 20 stycznia podsumowano II Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Niech się nie schowa w obiektywie Częstochowa”. Celem konkursu było pokazanie ciekawych miejsc Częstochowy i powiatu częstochowskiego, a także „kształtowanie lokalnego patriotyzmu i poczucia przynależności do najbliższej wspólnoty”.

Udział w kompetycji wzięło 20 szkół z Częstochowy i powiatu – do organizatorów wpłynęło ponad 70 zdjęć. Najpierw dzieci miały okazję przyjrzeć się ciekawym zakątkom miasta z historykiem, regionalistą, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy dr Juliuszem Sętowskim – pod hasłem ,,Spacerkiem po Częstochowie”. Potem był czas na przesłanie fotografii, z których wyłoniono te najciekawsze i przygotowano finałowy wernisaż w Regionalnym Ośrodku Kultury. W komisji konkursu znaleźli się Sławomir Jodłowski (fotograf związany z Regionalnym Ośrodkiem Kultury), Juliusz Sętowski (Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy), Sylwia Kurcab (nauczycielka konsultantka Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”) oraz Ilona Nawrot (nauczycielka w Zespole Szkół Plastycznych).

Organizatorem konkursu – pod patronatem prezydenta Częstochowy – był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury (ROK) w Częstochowie; partnerem był z kolei Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ,,WOM”. ROK był też fundatorem nagród – w tym nagrody specjalnej. Na uroczystość podsumowania przyszli przedstawiciele organizatorów i partnerów, województwa, a ze strony miejskiego samorządu – naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski.  

Wyniki prezentują się następująco (na końcu tytuły prac każdej nagrodzonej uczestniczki bądź uczestnika):

Kategoria klas IV-VI

I miejsce – Fabian Bejm, klasa IV, SP nr 46 w Częstochowie, opiekunka Joanna Jamska, „Zachód słońca w oknach zamku”
II miejsce – Nicola Płaczek, klasa V, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1w
Częstochowie, opiekunka Ewa Janik, „Tryptyk”
III miejsce – Jakub Gut, klasa VI, ZSS nr 28 w Częstochowie, opiekunka Patrycja Firmowska, „Przemijanie”  

Wyróżnienia

Aleksandra Pietras, kl. IV, SP Jana de La Salle, opiekunka Izabela Pietras,  „Komin i wieża”  
Tola Handler, kl. IV, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach, opiekunka Magdalena Sikora, „W listkowych okularach”  
Jakub Ziaja, kl. V SP nr 2 w Częstochowie, opiekunka Joanna Ziaja, „Urokliwy Park Staszica”

Kategoria klas VII-VIII

I miejsce – Dominik Misztal, kl. VII, SP nr 39 w Częstochowie, opiekunka Joanna Podsiedlik, „Częstochowa wiele piękna chowa”  
II miejsce – Natalia Masłowska, kl. VIII ZSP nr 5 w Częstochowie, opiekunka Joanna Podsiedlik, „ Jurajski Bałtyk”
III miejsce – Amelia Zembik, kl. VIII SP nr 10 w Częstochowie/ZSP nr 2, opiekunka Beata Bednarczyk, „Olsztyńskie wieże”, ,,Tajemnice Starego Rynku”, „ Ocalić od zapomnienia”

Wyróżnienia

Adam Proniewicz, kl. VII, SP nr 15 w Częstochowie, opiekunka Anna Ujma-Lubaszka, „Katedra”
Natalia Wawszczak, kl. VIII, SP nr 10 w ZSP nr 2 w Częstochowie, opiekunka Beata Bednarczyk, „ U Częstocha na Starym Rynku”
Zuzanna Ancińska, kl. VIII, ZSP nr 1 w Częstochowie, opiekunka Joanna Kromołowska,  „Spacerkiem po Częstochowie”  


Nagroda specjalna dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury powędrowała do Marceliny Mazurek ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Częstochowie.

źródło: UM Częstochowa