AktualnościKulturaMiasto i region

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” emerytem. Mija 65 lat od powstania klubu

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” obchodził w poniedziałek 30 maja 65. rocznicę założenia. Pandemia spowodowała, że jubileusz świętowano z półtorarocznym opóźnieniem.

Częstochowski DKF jest najdłużej działającym klubem tego typu w Polsce. Pierwszy pokaz odbył się 10 grudnia 1955 roku w sali kina Wolność.

W ramach 65-lecia 30 maja w ACK „Politechnik” wyświetlono film wytwórni KasFilm streszczający historię „Rumcajsa”. Wystąpili w nim zarówno obecni działacze, jak i gwiazdy, które odwiedzały DKF: Daniel Olbrychski, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi czy Dariusz Gajewski. Oficjalna część jubileuszu była okazją do przywołania wspomnień. Prawdziwą gratką wieczoru była projekcja „Dyktatora” Charliego Chaplina, czyli tego samego filmu, którym DKF „Rumcajs” rozpoczynał działalność w 1955 roku.

W siedzibie Akademickiego Centrum Kultury udostępniono wystawę przedstawiającą dzieje i sukcesy częstochowskiego DKF-u.

„Rumcajs” jest otwarty na nowych członków i widzów, od których również zależy przyszłość klubu. Spotkania DKF-u odbywają się obecnie w poniedziałki o godzinie 18.00 w „Politechniku”.

Zainteresowanych początkami DKF, zmianami, jakie przechodził w ciągu wielu lat, a także powstaniem samej nazwy, odsyłamy do tekstu zamieszczonego w miejskim miesięczniku „CGK” 7/2021.

źródło: UM Częstochowa