AktualnościMiasto i region

Doświetlanie częstochowskich ulic

Kryzys energetyczny to dziś stwierdzenie wywołujące dreszczyk emocji. Obawiamy się o to, czy będziemy mieli prąd i ciepło w mieszkaniach. Ale nadmierne obawy mogą zabić w nas chęć do życia. Wydaje się, że włodarze Częstochowy doskonale o tym wiedzą i podejmują słuszne decyzje, aby montować oświetlenie drogowe tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Miejski Zarząd Dróg realizuje właśnie program budowy oświetlenia na kilkunastu ulicach w całym mieście.

Część zadań została już zakończona, realizacja innych trwa bądź zostanie sfinalizowana do końca roku. W większości są to nowe obwody oświetleniowe, które poprawią komfort życia lokalnych społeczności w miejscach, gdzie dotąd brakowało ulicznych lamp – powiedział Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

W dobie kryzysu na rynku energii są to inwestycje o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców i miejskiego budżetu. Nowoczesne oświetlenie typu LED, dominujące w efekcie wielu inwestycji realizowanych w ciągu ostatniej dekady przez MZD na przeważającym obszarze Częstochowy, potrzebuje bowiem dużej mniej energii do efektywnego oświetlania ulic i chodników od lamp starszego typu – podkreśla Maciej Hasik.

Nasze miasto postawiło na oszczędne ledowe oświetlenie już od kilku lat. Na częstochowskich drogach wymieniono kilkaset opraw sodowych, w ramach jednego z zadań dofinansowanych przez UE. W ramach obecnego zadania montowane jest oświetlenie wartości 900 tys. zł.