AktualnościMiasto i region

Do częstochowskiego MPK trafią 4 elektryczne „autosany”

Miasto rozstrzygnęło przetarg na zakup czterech nowych autobusów elektrycznych, które końcem tego roku wzmocnią tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Do przetargu przystąpiła tylko firma Autosan z Sanoka, która realizowała już zamówienia na autobusy dla miejskiego przewoźnika. Oferta zakupu zamknęła się w kwocie blisko 13 mln zł. Częstochowa wcześniej uzyskała na ten cel 7,5 mln zł unijnego dofinansowania, zakładając, że cały wydatek wyniesie ponad 11 mln zł.

Poza nowymi autobusami o napędzie elektrycznym w przetargu przewidziano zakup dwóch dedykowanych, mobilnych stacji ładowania.
Zgodnie z wymaganiami dotyczącymi zapewnienia pasażerom stosownego komfortu jazdy autosany będą wyposażone w klimatyzację, porty USB, WiFi i monitoring, a także dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Nowe elektryki MPK, wpisując się w miejski program „Lepsza Komunikacja”, zwiększą atrakcyjność transportu publicznego oraz przyczynią się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń generowanych  w Częstochowie – czytamy na stronie Urzędu Miasta Częstochowy. – W taborze MPK jeździ obecnie 15 ekologicznych autobusów marki Autosan (model Sancity), które sprzyjają rozwojowi miejskiej elektromobilności, a zarazem są elementem realizacji porozumienia zawartego z NFOŚiGW.

źródło: UM Częstochowa