AktualnościMiasto i region

DK-91. W alei Pokoju czasowo dostępne wszystkie trzy pasy ruchu

Do czasu wyłonienia nowego wykonawcy przebudowy DK-91 i wznowienia prac ruch w al. Pokoju na wysokości wyburzonej estakady na Rakowie odbywa się obecnie wszystkimi trzema pasami ruchu.

Odcinek al. Pokoju w obrębie skrzyżowania z al. Wojska Polskiego, na czas przerwanych niedawno prac, zwłaszcza w trakcie budowy środkowej podpory wiaduktu, był zawężany. Wyłączane dla ruchu były pasy lewoskrętów, czasowo zamykano też pasy dla pojazdów jadących na wprost, gdy wymagał tego zakres prac i względy bezpieczeństwa. Działo się tak podczas szalowania konstrukcji czy wylewania betonu. Wyłączenie dwóch pasów powodowało zawsze znaczne zatory w al. Pokoju. Ponieważ podpora – przed obecną przerwą w pracach – została prawie ukończona i nie narusza wymaganej skrajni drogowej, Biuro Inżyniera Ruchu uznało po konsultacjach, że do czasu podjęcia na nowo prac przy wiadukcie, można puścić ruch wszystkimi trzema pasami ruchu. Ułatwia to przejazd przez skrzyżowanie i umożliwia m.in. skręt w kierunku Katowic bez objazdu, co na tym kierunku przywraca pełną funkcjonalność skrzyżowania na poziomie jezdni.

Przypomnijmy, że przed uruchomieniem lewoskrętów Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie udrożnił nieczynne w powodu przebudowy al. Wojska Polskiego prawoskręty: z ul. Krakowskiej w al. Wojska Polskiego, z al. Wojska Polskiego w ul. Rejtana, z ul. Rejtana w al. Wojska Polskiego oraz z al. Wojska Polskiego w ul. Krakowską.

Wprowadzone zmiany mają na celu ułatwienie poruszania się kierowcom w okresie wstrzymania prac przy przebudowie DK-91 do czasu wyłonienia nowego wykonawcy i kontynuacji realizacji inwestycji, związanej z budową nowej estakady, nowych obiektów mostowych oraz całościowej przebudowy al. Wojska Polskiego na odcinku 5,5 km.   

źródło: UM Częstochowa