AktualnościMiasto i region

Częstochowskie Obchody Dnia Niepodległości

11 listopada Częstochowa rozpoczęła świętowanie 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny. Mszę sprawował metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz wygłosił homilię. Nawiązał w niej do związku polskiej niepodległości z katolickością, która nikomu Polski nie zabiera.

– A Ona od ponad 1056 lat od chrztu narodu, nikomu Polski nie zabiera. A obecność religii w postaci tysięcy kościołów, klasztorów, kaplic, przydrożnych krzyży i figur świadczy nie o presji katolickiej, tylko o powiązaniu wiary i życia, które Polskę zbudowali.

Metropolita Częstochowski podkreślił, że człowiek nie powinien nigdy zagubić własnej tożsamości. – Człowiek realizuje się najlepiej w narodzie, sprawiedliwym państwie, a nie w określonej partii, czy ateistycznej, laickiej perspektywie.

Abp Depo przywołał słowa św. Jana Pawła II o „kontynencie spustoszeń”.

– Bo tak zwane zamrożone pieniądze [stawiać przyp. red.] jako wartość największą dla przyszłości ludzi? Tego doświadczamy już w kryzysie, podziałach Europy i świata wobec Ukrainy i wojny na Ukrainie. Jeśli będzie tylko interes ekonomiczny, a na margines zostanie odłożona etyka, będziemy tak ja mówił papież „kontynentem spustoszeń”. Co zastaną ci, którzy przyjdą po nas?

Metropolita częstochowski w homilii nawiązał także do historii wyroku sądu w Normandii, który nakazał tamtejszej diecezji usunąć na stałe z księgi ochrzczonych nazwisko osoby, która zażądała tego w prywatnym pozwie.

– Chodzi o testowanie symbolicznej granicy. Już nie tylko między wiarą i niewiarą, ale także zdrowym rozsądkiem i ślepą ideologią. Jeśli zgodzimy się na te fakty, to już niedługo prawda historyczna może się nie ostać. Tak jak ten dzień, 11 listopada, bo będzie naruszał jakąś wolność i intymność innych ludzi. Czy to w Polsce, czy to poza jej granicami – rozważał abp Depo.

Po uroczystościach kościelnych częstochowianie przeszli w szyku marszowym alejami NMP na plac Biegańskiego. Tam środowiska patriotyczne i prawicowe złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Z kolei wieczorem odbyły się uroczystości miejskie, podczas których ślubowanie złożyli kadeci z częstochowskich szkół mundurowych.