AktualnościKulturaMiasto i region

Częstochowskie instytucje przygotowują wystawę, upamiętniającą początki hip-hopu w mieście

Posiadacie pamiątki z początków hip-hopu w Częstochowie? Może zechcecie je udostępnić na potrzeby wystawy podczas festiwalu Frytka OFF? Miasto chce nią przypomnieć, jak rodził się tu hip-hop.

Wystawę przygotowują Muzeum Częstochowskie oraz Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta. Będzie imprezą towarzyszącą tegorocznej edycji festiwalu Frytka OFF.

Organizatorzy chcą opowiedzieć tą wystawą o narodzinach kultury hip-hopowej w Częstochowie i bardzo liczą na wsparcie lokalnych fanek i fanów tej muzyki. Poszukiwane są wszelkie pamiątki i artefakty związane z tamtym środowiskiem, tworzącym na przełomie wieków rap, bity, graffiti czy tańczącym breakdance. Mogą to być fotografie, plakaty, bilety z koncertów, filmy, płyty, kasety, demówki, niepublikowane nagrania, stary sprzęt dj’ski, zeszyty z wersami itp.      

Ekspozycja pokaże moment narodzin częstochowskiego hip-hopu jako zjawiska kulturowego i społecznego. Lata 90. w Polsce były intensywne i pełne paradoksów; patrząc na nie z perspektywy czasu można zaryzykować twierdzenie, że jedną z najlepszych kronik tamtego okresu był właśnie wykuwający się wtedy hip-hop. Śledząc początki naszego rapu, graffiti, dj’ingu i breakdance’u, można dowiedzieć się wiele o tym, jak faktycznie wyglądał przełom systemowy oraz czym żyło wówczas młode pokolenie – czytamy na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.

Częstochowa na przełomie wieków była ważnym ośrodkiem hip-hopowym w Polsce, dlatego planowana wystawa ma przypomnieć lokalnych pionierów tego ruchu i rozpocząć dyskusję o ich faktycznym wkładzie w kulturalny dorobek miasta. Każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstającej wystawy, może do 6 marca napisać na adresy kstrojec@czestochowa.um.gov.pl lub aflorczyk@czestochowa.um.gov.pl albo zadzwonić pod nr tel. 34 37 07 466.

źródło: UM Częstochowa