AktualnościKulturaMiasto i region

Częstochowski teatr zaprasza na spektakl „Mały książę. Opowieść”!

W środę 1 czerwca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się premiera spektaklu Mały książę. Opowieść. Widowisko w reżyserii Agnieszki Baranowskiej rozpocznie się o godz. 10.00.

Jak podkreśla reżyserka, Mały książę. Opowieść to słynna opowiastka w nieco zmienionej formie i przedstawiona pod innym niż zwykle kątem.

– W „Małym Księciu” odnalazłam wiele tropów przypominających o tym, że nie da się żyć bez najprostszych, a wciąż trudnych dla nas życiowych prawd: bez miłości, bez przyjaciela, bez okazywania sobie czułości i empatii, bez uważności na własne życie – mówi Agnieszka Baranowska. – Nie da się też udawać, że nie dostrzegamy wokół siebie różnych, dziwnych istot – ludzi, z którymi mniej lub bardziej potrzebujemy być, choć nie zawsze jest to łatwe. Postacie na planetach to są ludzie, których spotykamy na co dzień. Czasem sobie z nimi nie radzimy, nie mamy ochoty ich widywać, pracować i żyć z nimi… A gdyby tak spojrzeć na nich z czułością – tak jak robi to Pilot i będzie tego uczył Baobaby – to może życie byłoby przyjemniejsze i łatwiejsze, a na pewno bezpieczniejsze, bo z rozwagą umielibyśmy stawiać granice. (…) W spektaklu zderzymy opowieść głównego bohatera – Pilota z rzeczywistością codziennego świata. Mały Książę pojawi się w różnych odsłonach. Będzie znakiem naszego bycia blisko siebie, naszej wrażliwości, współodczuwania, uważności na świat i na to, co dzieje się w naszym życiu – podsumowuje reżyserka.

W sztuce na motywach „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Agnieszka Baranowska odpowiada nie tylko za samą reżyserię, ale też tłumaczenie i ogólną adaptację. Scenografią i kostiumami zajęła się Kamila Grzybowska-Sosnowska, muzyką – Helena Matuszewska, ponadto rolę asystenta reżysera odgrywał Robert Rutkowski. W obsadzie znaleźli się m.in. Marek Ślosarski, Mariusz Urbaniec, Adam Machalica, Marta Honzatko, Czesława Monczka i Antoni Rot. Pełną listę aktorów, biorących udział w sztuce, można zobaczyć TUTAJ.

źródło: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie