AktualnościMiasto i region

Częstochowa udzieli pomocy finansowej Kamieńcowi Podolskiemu

Częstochowscy radni zdecydowali, że 50 tysięcy z tegorocznego miejskiego budżetu przeznaczy na pomoc dla Kamieńca Podolskiego. To ukraińskie miasto partnerskie.

Środki te zostaną przeznaczone na zakupy rzeczowe dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych Federacji Rosyjskiej. Trafią zarówno do samej społeczności lokalnej Kamieńca Podolskiego, jak i uchodźczyń i uchodźców z różnych części Ukrainy, którzy – uciekając przed zmasowanymi atakami na ich miasta – szukają tam schronienia.

Szczegółowe warunki udzielenia tego wsparcia, przeznaczenia i zasady rozliczenia tych środków określi umowa między zaprzyjaźnionymi miastami. Podjęcie tego rodzaju uchwały było możliwe na podstawie ustaw o finansach publicznych i o samorządzie gminnym, jak i przyjętej już 14 lat temu uchwały Rady Miasta w sprawie podpisania Umowy Miast Bliźniaczych między Częstochową i Kamieńcem Podolskim.

Kamieniec Podolski jest jednym z ukraińskich miast, które proszą także nas wszystkich o wpłaty na konta ich samorządów lub działających na miejscu organizacji charytatywnych. Szczegółowe dane na temat wpłat znajdują się na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.

źródło: UM Częstochowa