AktualnościMiasto i region

Częstochowa solidarna z Ukrainą. Prezydent Matyjaszczyk wygłosił oświadczenie

Pod niebieską-żółtą flagą Ukrainy na centralnym placu miasta o solidarności Częstochowy z zaatakowanym rankiem 24 lutego narodem zapewnił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

– Z pełną mocą potępiamy to, co dzieje się na Ukrainie – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na placu Biegańskiego podczas spotkania z przedstawicielami mediów. – W tym trudnym czasie, gdy została zagrożona została niepodległość Ukrainy, naszym przyjaciołom z miast partnerskich prześlemy wyrazy wsparcia, serdeczne życzenia, by ustały wszelkie ataki, by nie ginęli ludzie, by Ukraińcy mogli żyć, pracować i rozwijać swój kraj w pokoju i w poczuciu bezpieczeństwa i normalności – dodał.

Prezydent Częstochowy zapowiedział także skierowanie listu do wszystkich członków Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy z wezwaniem do okazania solidarności z Ukrainą. Krzysztof Matyjaszczyk pełni obecnie funkcję przewodniczącego tego Stowarzyszenia, zrzeszającego 81 miast.  

W Urzędzie Miasta przy ul. Waszyngtona 5 organizowany jest właśnie punkt informacyjno-pomocowy dla potrzebujących wsparcia osób pochodzenia ukraińskiego. Będzie zlokalizowany na pierwszym piętrze budynku, w godzinach pracy Urzędu. Na miejscu będzie dostępny tłumacz oraz osoba, która doradzi w sprawach dotyczących pobytu, zasiłku społecznego, pomocy prawnej czy psychologicznej.

Samorząd zwrócił się także do dyrekcji placówek oświatowych z prośbą o otoczenie szczególną opieką dzieci i młodzieży pochodzenia ukraińskiego oraz rozpatrzenie się w ich potrzebach – zarówno w zakresie pomocy psychologicznej, jak i materialnej.

– Przypomnijmy, że rząd decyduje w temacie spraw międzynarodowych, spraw związanych z uchodźcami i emigrantami, on ma możliwości oraz narzędzia prawne i finansowe do świadczenia takiej pomocy. Będziemy współpracować z wojewodą w tym zakresie oraz informować, na co mogą liczyć Ukrainki i Ukraińcy – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W kontakcie z merami ukraińskich miast, z którymi od lat Częstochowa współpracuje, jest zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, który opowiadał o dramacie, jaki rozgrywa się obecnie w Ukrainie.

źródło: UM Częstochowa