AktualnościMiasto i region

Częstochowa przekaże Ukrainie karetkę, sprzęt i materiały medyczne 

Częstochowa przekaże karetkę, sprzęt i materiały medyczne oraz inne dary, pochodzące m.in. ze społecznych zbiórek na rzecz Ukrainy w miejskich szkołach.  

– W ramach wsparcia Częstochowy dla Ukrainy we wtorek nad ranem na granicę ukraińską wyrusza transport z darami, które przedstawiciele samorządu i naszego pogotowia ratunkowego przekażą regionalnemu centrum ratownictwa medycznego we Lwowie – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Głównym darem jest karetka pogotowia służąca Stacji Pogotowia Ratunkowego w  Częstochowie – najpierw w systemie ratownictwa medycznego, a później jako karetka transportowa. Samochód został sprawdzony, doposażony i technicznie przygotowany. Częstochowskie pogotowie przekaże go z pełnym wyposażeniem ratowniczym, a także sprzętem medycznym i materiałami, które przydadzą się ukraińskim ratownikom, zwłaszcza w obecnym trudnym czasie. Wśród darów jadą m.in. 3 defibrylatory, krzesła kardiologiczne, kombinezony ochronne, radiotelefony, środki opatrunkowe, dezynfekujące czy środki ochrony osobistej dla obsługi karetki. Oprócz karetki za granicę ukraińską pojadą jeszcze 2 auta z darami: duży bus wypełniony m.in. paczkami z rzeczami zebranymi w częstochowskich szkołach (IV LO i SP 49) oraz auto transportu sanitarnego, które zawierać będzie także efekty zbiórki zorganizowanej przez związkowców z „Solidarności” wśród pracowników miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Przewodniczący Rady Społecznej Stacji Pogotowia poseł i lekarz Zdzisław Wolski, a także przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny i radny Sebastian Trzeszkowski (ostatni dwaj będą kierowcami – wolontariuszami jadącymi w konwoju), dziękowali wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację transportu, byli darczyńcami lub w jakikolwiek inny sposób włączają się w Częstochowie w akcję niesienia pomocy Ukrainie lub ukraińskim uchodźcom.

Prezydent Częstochowy zapowiedział organizację kolejnego transportu, który w najbliższych dniach miasto chce skierować do ukraińskich miast współpracujących z Częstochową w ramach Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.

W spotkaniu na placu Biegańskiego, w czasie którego zaprezentowano m.in. karetkę – dar Częstochowy – byli obecni także koordynujący organizację transportu ze strony Pogotowia jego dyrektor Marian Nowak oraz naczelniczka Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Grażyna Stramska-Świerczyńska.

źródło: UM Częstochowa