AktualnościMiasto i region

Częstochowa połączy rowerowe szlaki. Miasto zaprezentowało koncepcję uspójnienia sieci dróg rowerowych

W ramach projektu CzęstoRowerowa Miasto zaprezentowało koncepcję uspójnienia sieci dróg rowerowych na terenie Częstochowie – z uwzględnieniem szlaków wylotowych i udrożnieniem wałów rzecznych.

Obecnie rowerzyści w Częstochowie korzystają z 85 kilometrów ścieżek, a liczba ta ma wzrosnąć do ponad 100 km po ukończeniu dwóch, właśnie realizowanych, strategicznych inwestycji drogowych (DK-46 i DK-91). Dla podniesienia komfortu użytkowników niezbędne stanie się uspójnienie szlaków przebiegających przez Częstochowę. To jedno z pierwszych założeń projektu CzęstoRowerowa wpisującego się w program „Kierunek Przyjazna Częstochowa”.

 Uwzględniając ukończone inwestycje, jak i te przygotowywane, powstał plan na lata 2022-2024 wykonania łączników i remontów brakujących odcinków sieci dróg rowerowych. CzęstoRowerowa zakłada również udrożnienie wałów rzecznych dla rowerzystów, w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody właścicieli. Chcemy jednak już dziś to wziąć pod uwagę – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Pomysł łączenia istniejących tras dla rowerzystów został opracowany przez Łukasza Kota, społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej, we współpracy z kierownictwem Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. W czasie konferencji Łukasz Kot zaprezentował planowane na najbliższe lata inwestycje w infrastrukturę rowerową, które zintegrują sieć tras i pozwolą na swobodne poruszanie się rowerem po całym mieście. – Czasami wystarczy dodatkowe 50 metrów, które wpłynie na wygodę jazdy, a innym razem potrzeba 7-kilometrowego odcinka, tak by połączyć się ze szlakiem prowadzącym do gminy ościennej – komentował zakres prac pomysłodawca.

Zaplanowane są przesunięcia budżetowe dla zabezpieczenia finansowania projektu.

W tym roku mają być wykonane:
– remont ścieżki przy al. Jana Pawła II od Rynku Wieluńskiego do ul. Popiełuszki;
– łączniki w okolicy ulic Wręczyckiej i Okulickiego;
– połączenie ulic Bohaterów Monte Cassino z Hoene-Wrońskiego;
– połączenie dróg w pobliżu ronda Mickiewicza.

W tym roku jest również szansa na rozpoczęcie budowy ciągu rowerowego wzdłuż ul. św. Jadwigi łączącego ul. św. Rocha z Główną, który ułatwi dojazd rowerem do Parku Wypoczynkowego „Lisiniec”.

źródło: UM Częstochowa