AktualnościKulturaMiasto i region

„Częstochowa moje miasto”. Wyłoniono zwycięzców konkursu o naszym mieście

34 trzyosobowe drużyny wzięły udział w turnieju historycznym „Częstochowa moje miasto”. Był on zwieńczeniem rocznego projektu edukacji regionalnej dla klas szóstych szkół podstawowych.

Pierwszy etap stanowił test wiedzy z historii naszego miasta. Wyłoniono w nim 20 drużyn, które rywalizowały w drugim etapie, pisząc krótki test oraz odpowiadając na pytania zadawane na bieżąco przez prowadzącego. Do finału przeszło 10 drużyn – trzeba się w nim było wykazać nie tylko znajomością historii Częstochowy, ale również jego topografii, architektury oraz wydarzeń i postaci z czasów nam współczesnych.

Po zaciętym pojedynku zwyciężyła ekipa Szkoły Podstawowej nr 38 im. L. Zamenhofa. Na drugiej pozycji znalazła się Szkoła Podstawowa nr 53 im. M. Skłodowskiej-Curie, a na trzeciej – Szkoła Podstawowa nr 39 im. M. Konopnickiej.

Wszystkie 102 uczestniczki i uczestnicy oraz ich nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatki i laureaci – puchary, z których najokazalszy powędrował do zwycięzców z SP nr 38. Trofea i dyplomy wręczał zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, skądinąd – doktor historii i znawca dziejów miasta i regionu.

Inicjatorem turnieju był Wydział Edukacji Urzędu Miasta, a organizatorami – Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Noblistów oraz IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida.

fot.: UM Częstochowa