AktualnościKulturaMiasto i region

Częstochowa – kultura. Bliżej Piękna – Impast w „Monetach”

Koncertem zespołu Impast zakończył się realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Wsi projekt Kultura Dostępna 2023. Bliżej Piękna – sztuka dla wszystkich. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt zakładał przybliżenie działań artystycznych i kulturalnych różnym grupom społecznym, wiekowym, osobom ze szczególnymi problemami, w tym osobom z niepełnosprawnościami oraz zamieszkałymi w miejscowościach z trudnym dostępem do kultury. Dużo naszych działań było dedykowanych społeczności wiejskiej – powiedziała Aleksandra Kowalska, koordynatorka projektu.

Impast to już nie tylko zespół poezji śpiewanej, ale prawdziwa instytucja, wokół której gromadzą się ludzie o różnych pasjach. Jedną z nich jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Wsi Artur Broncel, muzyk, filmowiec, dziennikarz i nauczyciel.

Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Wsi powstało na początku lat dwutysięcznych za sprawą kilku zwariowanych ludzi, którzy chcieli utrwalić działalność, pracę i pasje ludzi wsi. Udało nam się np. zarchiwizować panią, która w niewielkiej szopce stworzyła muzeum rzeczy, wykorzystywanych dawniej w gospodarstwach wiejskich. Zrobiła to z myślą o przekazaniu potomnym historii swojej miejscowości. Ponieważ ja jestem trochę zakręcony na punkcie działalności dziennikarskiej, więc to się dobrze złożyło – powiedział prezes Stowarzyszenia Artur Broncel.

O wyjątkowości zespołu Impast mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński podkreślając potrzebę zbudowania w Częstochowie wielkich instytucji.

Impast jest taką podróżą po różnych, świetlistych, pięknych, czystych obszarach. My musimy tu zbudować wielkie instytucje. Ktoś się tam wyśmiewał, że marzymy o Operze Narodowej w Częstochowie, o Teatrze Narodowym w Częstochowie. A czemu nie? Natomiast nie chcemy takiego Teatru, który od paru lat nie wystawił Mickiewicza, czy klasyki polskiej, choć ma taki tytuł Teatr im. Adama Mickiewicza – mówił w trakcie koncertu zespołu wiceminister Giżyński.

Koncert zespołu Impast kończący realizację projektu Kultura Dostępna 2023. Bliżej Piękna – sztuka dla wszystkich odbył się 8 września w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. W wydarzeniu wziął także udział Jakub Będkowski, który wykonał swoją kompozycję do słów jednej z uczestniczek warsztatów poetyckich.

SC