AktualnościKulturaMiasto i region

Częstochowa. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana 

Festiwal wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana trwa. Przed nami jeszcze dwa koncerty.

Festiwal wiolinistyczny, którego patronem jest wybitny skrzypek żydowskiego pochodzenia Bronisław Huberman jest już na półmetku. Melomani mogą jeszcze wysłuchać dwóch koncertów, 4 i 6 października. W środę wystąpi zespół Vołosi. Muzycy przeniosą słuchaczy w krainę dźwięków rejonu Karpat i Bałkanów.

– Vołosi to szczególny zespół wielkich wirtuozów muzyki klasycznej, którzy postanowili przedzierzgnąć się również w muzyków folkowych. Od wielu lat prowadzą niezwykle intensywną i pełną sukcesów karierę. Zespół określany jest mianem fenomenu muzyki folkowej. Jest niezwykle energetyczny i radosny. Pozostawia niezwykłe wrażenia – mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

W piątek, 6 października w koncercie finałowym Festiwalu wystąpi Tomasz Strahl, nazywany jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej wiolonczelistyki. Usłyszymy koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna. Warto dodać, że podczas inauguracji Festiwalu melomani mogli zobaczyć skrzypce warte 100 milionów złotych.

Za nami wielka inauguracja z prezentacją skrzypiec Antonio Stradivariego i Giuseppe Guarneriego del Gesù. Do Częstochowy przyjechały instrumenty warte ponad 100 milionów złotych – zauważa Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. – Mieliśmy też piękny koncert w wykonaniu koreańsko-amerykańskiej solistki Elly Suh. Był recital wybitnego, młodego wiolonczelisty Antoniego Wrony. Został on znakomicie przyjęty przez publiczność. Dzień później wystąpił doskonały duet Mateusz Smoczyński (skrzypce) i pochodzący z Niemiec Stephan Braun (wiolonczela) – dodaje Adam Klocek.

źródło: SC/czestochowa.naszemiasto.pl