AktualnościMiasto i region

Częstochowa. Dom Księcia sprzedany

Dom Księcia przechodzi w prywatne ręce. Nabywca zapłaci 5 000 100 zł. w dwóch ratach.

Dom Księcia zmienił właściciele w trybie rokowań, który można zastosować po nieudanych przetargach. Miasto zapraszało do rokowań od lipca, po tym, jak w kolejnych przetargach na sprzedaż działek, na których stoi Dom Księcia (wraz z otoczeniem) nie udało się wyłonić nabywcy. W przypadku Domu Księcia rokowania odbyły się 15 września, a ich wynik opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Częstochowy 25 września. W rokowaniach wzięła udział jedna osoba fizyczna, z którą podpisano protokół z rokowań dotyczący sprzedaży nieruchomości (personalia potencjalnego nabywcy są wskazane w ogłoszeniu w BIP).

Zgodnie z informacją zapraszającą do rokowań akt notarialny kupna-sprzedaży ma zostać zawarty do 15 grudnia 2023 r. Płatność I raty w wysokości 3 mln 500 tys. 70 zł musi nastąpić przed zawarciem aktu notarialnego, a druga rata powinna zostać uregulowana na rzecz miasta do 29 września 2024 r. (cena wywoławcza w rokowaniach wynosiła 5 mln zł).

Dom Księcia położony jest blisko ścisłego centrum miasta, w sąsiedztwie dworców autobusowego i kolejowego. Budynek stoi na działce pomiędzy aleją Wolności, ul. Jana III Sobieskiego i ul. Boya-Żeleńskiego. Całkowita powierzchnia użytkowa Domu Księcia wynosi 10,2 tys. m2, a kubatura – 55 242 m3. Budynek leży w strefie zabudowy usługowo-mieszkaniowej i wraz z otoczeniem posiada dostęp do pełnego uzbrojenia miejskiego. Od kilku lat jest wyłączony z użytkowania i znajdował się w ofercie inwestycyjnej miasta, które przeprowadziło kilka postępowań przetargowych na jego sprzedaż. Ze szczegółami można zapoznać się w ogłoszeniu (ważnym od 25 września do 2 października 2023 r.) zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Częstochowy.

źródło: czestochowa.pl